googlec6093d67cbbd58ee.html

Warszawa – 2 zł 2012 r. – EURO 2012 – Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej, dwa złote NG

2 zł 2012 r. – Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej – EURO 2012

Wartość nominalna 2 zł
Próba (stop): Ng / GN (CuAl5Zn5Sn1)
Rozmiar: Ă 27,00 mm
Waga: 8,15 g
Rodzaj bicia, stempla: zwykły
Obrzeże, kształt motyw rantu: 8 x NBP
Wielkość emisji: 1.000.000
Data wejścia do obiegu: 1 czerwca 2012
Preferowany stan zachowania: I (menniczy)

Sprawdź inne pozycje: Mistrzostwa Europy w piłce nożnej Polska Ukraina EURO 2012

Moneta obiegowa okolicznościowa o nominale 2 zł ze stopu Nordic Gold wybita przez Narodowy Bank Polski z okazji Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej – EURO 2012. Ukraińskim odpowiednikiem tej monety jest okolicznościowa moneta rel=”nofollow”1 hrywna. 

Uwaga! Fotografia monety ma charakter poglądowy i ogólny, może więc odbiegać np. kolorystycznie od oryginału. Szczegóły dotyczące stanu zachowania znajdują się w opisie monety.

Początki EURO sięgają tak naprawdę 1927 roku. To właśnie wtedy  Henri Delanuay jako sekretarz Francuskiej Federacji Piłkarskiej zaproponował władzom FIFA, żeby zorganizować rozgrywki, w których  mogłyby brać udział najlepsze drużyny ze starego kontynentu. Prezydent FIFA nie zgodził się na ten pomysł, ponieważ obawiał się, że przez takie rozgrywki jego organizacja może mieć mniejszy wpływ na piłkarski świat.  Delanuay jednak nie ustępował i przez długie lata starał się przekonać władze FIFA do swojej koncepcji.  Po trzydziestu latach pomysł sekretarza Francuskiej Federacji Piłkarskiej przypadł do gustu znanemu włoskiemu działaczowi sportowemu – Ottorini Barassiemu. Od tej pory Delanuay i Barassi zaczęli wspólnie walczyć o to, żeby powstały Mistrzostwa Europy.
W 1954 roku została powołana europejska federacja UEFA. Jednak Delanuay i Barassi nie do końca mogli się cieszyć ze swojego sukcesu, ponieważ  członkowie federacji postanowili, że wstrzymają przez kilka lat turniej drużyn europejskich. Rok później odszedł z tego świata Barasii. Jego syn postanowił doprowadzić dzieło swojego ojca do końca. Po latach walki udało mu się spełnić marzenie swojego ojca. Wiele osób za początek Mistrzostw uważa 1960 rok, ponieważ właśnie wtedy we Francji zorganizowano turniej Puchar Narodów Europejskich. Nazwa została zmieniona osiem lat później.  Od tej pory co cztery lata odbywają się Mistrzostwa Europy w piłce nożnej.  Do 1980 roku uczestniczyły w nich tylko cztery drużyny. W latach 1980 – 1996 w Mistrzostwach mogło wziąć udział już osiem reprezentacji, a od 1996 do dzisiaj w EURO uczestniczy szesnaście drużyn. Rok 2012 jest ostatnim EURO podczas którego będziemy mogli zobaczyć najlepszą szesnastkę. Od 2016 roku w Mistrzostwach będą uczestniczyć drużyny z dwudziestu czterech krajów europejskich.
EURO 2012 rozpocznie się 8 czerwca 2012 roku. Pierwszy mecz będzie odegrany na warszawskim stadionie, który został przygotowany specjalnie na tę wyjątkową okazję. Mistrzostwa Europy  zakończą się 1 lipca 2012 roku w Kijowie. Dla Polski i Ukrainy organizacja tak dużej imprezy sportowej z całą pewnością jest wielkim wyzwaniem. Tym bardziej, że nikt nie myślał nawet, że Polska i Ukraina zostanie organizatorem EURO 2012. Tak naprawdę w ogóle nie brano nas pod uwagę.  Mistrzostwa są dużą  szansą na rozwój naszego kraju i trzeba tę okazję wykorzystać maksymalnie. W trakcie czteroletnich przygotowań do EURO wybudowano w Polsce nowe stadiony, odnowiono dworce oraz rozszerzono bazę noclegową. Wyremontowano nawet część dróg, chociaż plany  były o wiele większe – niestety wszystkiego nie dało się zrealizować.  Powstały specjalne maskotki związane z Mistrzostwami , logo oraz spoty promocyjne, które mają zachęcić kibiców do przyjechania do naszego kraju. Narodowy Bank Polski wraz z Narodowym Bankiem Ukraińskim  zaprojektował z tej okazji monetę okolicznościową o nominale 2 zł. Będzie ona wykonana ze stopu Nordic Gold, a wielkość jej emisji wynosi 1000 tysięcy. Monety EURO 2012 wejdą do obiegu w czerwcu 2012 roku.

Ĺąródła: Materiały prasowe tvp.info, NBP, Mennica Polska, Numizmato


Monety
Skup monet Warszawa

, 2 zł 2012 r. – EURO 2012 – Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej, dwa złote NG, NBP – monety kolekcjonerskie, Monety 2 zł, 5 zł okolicznościowe, Monety 2 zł 2012
. Skupujemy monety, banknoty i inne kolekcje ze wszystkich dzielnic Warszawy – Warszawa Bemowo, Warszawa Białołęka, Warszawa Bielany, Warszawa Mokotów, Warszawa Ochota, Warszawa Praga-Południe, Warszawa Praga-Północ, Warszawa Rembertów, Warszawa Śródmieście, Warszawa Targówek, Warszawa Ursus, Warszawa Ursynów, Warszawa Wawer, Warszawa Wesoła, Warszawa Wilanów, Warszawa Włochy, Warszawa Wola, Warszawa Żoliborz

5/5 - (1 vote)