Próba (stop): Ag 925
Rozmiar: 38,61 mm
Waga: 28,28 g
Rodzaj bicia, stempla: lustrzany
Obrzeże, kształt motyw rantu: gładki
Wielkość emisji: 45.000
Data wejścia do obiegu: 18 lipca 2012
Preferowany stan zachowania: I (menniczy / L)
Srebrna moneta kolekcjonerska o nominale 20 zł prezentująca Krzemionki Opatowskie wyemitowana przez NBP w ramach serii „Zabytki Kultury Materialnej w Polsce”.
Uwaga! Fotografia monety ma charakter poglądowy i ogólny, może więc odbiegać np. kolorystycznie od oryginału. Szczegóły dotyczące stanu zachowania znajdują się w opisie monety.
W naszym kraju jest wiele pięknych zabytków kultury materialnej. Narodowy Bank Polski wyemitował już dużą ilość monet związanych z tym zagadnieniem. W 2012 roku do kolekcji będzie można dołączyć srebrną monetę kolekcjonerską o nominale 20 złotych, która będzie przedstawiała Krzemionki Opatowskie.
Krzemionki Opatowskie to rezerwat przyrody nieożywionej, który powstał w 1995 roku. Znajduje się on w wojewódzkie świętokrzyskim, a dokładniej w gminie Bodzechów na terenie Obszaru Chronionego Krajobrazu Doliny Kamiennej. Tam właśnie znajdują się kopalnie, które powstały kilka tysięcy lat temu i do dzisiaj zachowały się w praktycznie nie zmienionym stanie. Stały się one jedną z największych atrakcji turystycznych na świecie oraz jednocześnie wizytówką naszego kraju. Znajduje się tam ponad cztery tysiące kopalń, a ich głębokość wynosi do dziewięciu metrów. Krzemionki Opatowskie to jeden z najciekawszych obiektów na świecie i właśnie dlatego co roku do rezerwatu przyjeżdża ogromna ilość turystów, która chce poznać historię krzemienia pasiastego.
W Krzemionkach wydobywany jest krzemień pasiasty. Jest to kamień ozdobny, który bardzo chętnie jest wykorzystywany przez jubilerów. Najlepiej komponuje się on ze srebrem i cieszy się popularnością w wielu krajach. Wiele osób uważa, że kamień ten daje energię oraz posiada właściwości lecznice. Być może właśnie z tego powodu cieszy się on tak dużym zainteresowaniem. Wcześniej z krzemienia były wykonywane , np. gładzone siekiery, które były eksportowane na całą Europę, a dzisiaj z tego kamienia wykonuje się głównie biżuterie. Kamień ten często jest nazywany polskim diamentem.
Teren kopalń krzemienia jest nazywany rezerwatem archeologicznym i przyrodniczym oraz posiada status Pomnika Historii i z tego powodu objęty jest specjalną ochroną. Być może niedługo Krzemionki Opatowskie zostaną wpisane na listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO. Wtedy z całą pewnością staną się jeszcze bardziej popularne i jeszcze większa ilość turystów będzie odwiedzać to magiczne miejsce.
Turyści odwiedzający Krzemionki Opatowskie mogą zwiedzić pięćset metrową trasę podziemną przedstawiającą wnętrza neolitycznych kopalń. Można tam podziwiać rekonstrukcje obozowisk górników i pracowni kamieniarskich i zobaczyć na własne oczy jak kiedyś wyglądała praca górników. Na ścianach takich kopalni znajdują się prehistoryczne rysunki, które z całą pewnością są jednym z ciekawszych rzeczy, które można ujrzeć w tym rezerwacie. W Krzemionkach znajduje się także wioska neolityczna, która ma ponad cztery tysiące lat. W wiosce przeprowadzane są lekcje muzealne, które przedstawiają życie człowieka w czasach starożytnych. Można też poznać prehistoryczne sposoby wyrobu narzędzi oraz broni. W Krzemionkach zwiedzający mogą obejrzeć pradawną technikę wydobycia i obróbki tego modnego dzisiaj kamienia. W przeszłości był on wykorzystywany, między innymi do wzniecenia ognia oraz tworzenia broni. Zwiedzanie Krzemionek Opatowskich jest możliwe tylko z przewodnikiem.
, 20 zł 2012 r. – Krzemionki Opatowskie – Zabytki Kultury Materialnej w Polsce, NBP – monety kolekcjonerskie, Monety polskie, kolekcjonerskie po denominacji od 1995 do 2016, Monety 2012 r.
. Skupujemy monety, banknoty i inne kolekcje ze wszystkich dzielnic Warszawy – Warszawa Bemowo, Warszawa Białołęka, Warszawa Bielany, Warszawa Mokotów, Warszawa Ochota, Warszawa Praga-Południe, Warszawa Praga-Północ, Warszawa Rembertów, Warszawa Śródmieście, Warszawa Targówek, Warszawa Ursus, Warszawa Ursynów, Warszawa Wawer, Warszawa Wesoła, Warszawa Wilanów, Warszawa Włochy, Warszawa Wola, Warszawa Żoliborz