Wartość nominalna 200 zł
Materiał: Au 900
Waga: 15,50 g
Wymiary (średnica): 27,00 mm
Rodzaj bicia, stempla: lustrzany
Wielkość emisji: do 2.500
Data wprowadzenia do obiegu: 29 stycznia 2015 r.
Preferowany stan zachowania: I (menniczy)
Złota moneta kolekcjonerska o nominale 200 zł wyemitowana z okazji 100. rocznicy utworzenia Politechniki Warszawskiej.
Uwaga! Fotografia monety ma charakter poglądowy i ogólny, może więc odbiegać np. kolorystycznie od oryginału. Szczegóły dotyczące stanu zachowania znajdują się w opisie monety.
Moneta w zestawie z certyfikatem i w eleganckim oryginalnym etui NBP.
Pierwsza polska techniczna uczelnia wyższa Politechnika Warszawska została powołana 15 listopada 1915 roku za zgodą okupacyjnych władz niemieckich. Wcześniej od 1900 funkcjonował Instytut Politechniczny im. Cara Mikołaja II ale z założenia miała być to uczelnia rosyjska z rosyjskim językiem wykładowym co miało sprzyjać rusyfikacji "Kraju Nadwiślańskiego". Pierwszym rektorem w nowopowstałej PW został prof. Zygmunt Straszewicz. Początkowo istniały cztery wydziały: Architektury, Budowy Maszyn i Elektrotechniki, Chemicznym, Inżynierii Budowlanej i Rolnej.
W niepodległej Polsce zajęcia zawieszono w latach 1918-1920 na czas wojny polsko-radzieckiej. Na terenie Gmachu Głównego swój sztab zainstalował Generał Józef Haller gdzie opracowano plan obrony Warszawy przed wojskami bolszewickimi. W czasie II wojny światowej od jesieni 1942 roku do 1945 roku na terenie PW funkcjonowała kontrolowana przez władze niemieckie Państwowa Wyższa Szkoła Techniczna (PWST). Była to szkoła techniczna "półwyższa" z polskim językiem wykładowym. Pomimo zniszczenia 50% budynków i prawie całkowitej dewastacji wyposażenia do końca 1945 roku uruchomiono wszystkie przedwojenne wydziały.
22 września 1980 r. na Politechnice Warszawskiej doszło do utworzenia Niezależnego Zrzeszenia Studentów które wspierało "Solidarność" w walce o demokratyzację życia społecznego.
Obecnie Politechnika Warszawska jest jedną z największych i najlepszych uczelni w tej cześci Europy. zatrudnia prawie 2500 tysiąca pracowników naukowych kształcących prawie 37 tysięcy studentów (wg danych uczelni z 2014 roku). W skład uczelni wchodzi 19 wydziałów i 32 kierunki techniczne umieszczonych w różnych punktach Warszawy (+ Kolegium w Płocku). PW to 40 budynków z których najbardziej reprezentatywnym jest zabytkowy Gmach Główny znajdujący się przy Placu Politechniki na zbiegu Nowowiejskiej i Polnej. Najprawdopodiobniej to właśnie Gmach Główny Politechniki Warszawskiej będzie centralnym motywem na monetach wyemitowanych przez NBP.
(wg www.pw.edu.pl)
, 200 zł 2015 r. – 100-lecie Politechniki Warszawskiej, NBP – monety kolekcjonerskie, Monety polskie, kolekcjonerskie po denominacji od 1995 do 2016, Monety 2015 r.
. Skupujemy monety, banknoty i inne kolekcje ze wszystkich dzielnic Warszawy – Warszawa Bemowo, Warszawa Białołęka, Warszawa Bielany, Warszawa Mokotów, Warszawa Ochota, Warszawa Praga-Południe, Warszawa Praga-Północ, Warszawa Rembertów, Warszawa Śródmieście, Warszawa Targówek, Warszawa Ursus, Warszawa Ursynów, Warszawa Wawer, Warszawa Wesoła, Warszawa Wilanów, Warszawa Włochy, Warszawa Wola, Warszawa Żoliborz