googlec6093d67cbbd58ee.html

Warszawa – 10 zł + 10 hryvien Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej EURO 2012 Polska Ukraina

10 zł + 10 hrywien Euro 2012 Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej EURO 2012 Polska Ukraina

Jeśli jesteś zainteresowany tą pozycją, prosimy o kontakt telefoniczny (nr na górze strony), lub o wizytę w naszym sklepie stacjonarnym.

ZNAK MENNICY POLSKIEJ
Wspólny zestaw monet Polska Ukraina upamiętniający ME UEFA 2012 Polska Ukraina

Wartość nominalna 10 zł
Próba (stop): Ag 925 / 1000
Waga: 33,63 g
Rozmiar: 50 x 27,3 mm (kształt nieregularny)
Wymiar zestawu (średnica): 50 mm
Rodzaj bicia, stempla: lustrzany
Wielkość emisji: 10 tys. (5 tys. w dyspozycji NBP)
Data wejścia do obiegu: 4 czerwca 2012
Preferowany stan zachowania: I (menniczy)

Wartość nominalna 10 hrywien
Próba (stop): Ag 925 / 1000
Waga: 33,63 g
Rozmiar: 50 x 27,3 mm (kształt nieregularny)
Wymiar zestawu (średnica): 50 mm
Rodzaj bicia, stempla: lustrzany
Wielkość emisji: 10 tys. (5 tys. w dyspozycji NBP)
Data wejścia do obiegu: 4 czerwca 2012
Preferowany stan zachowania: I (menniczy)

Zestaw dwóch srebrnych monet kolekcjonerskich o nominale 10 zł + 10 hrywien wyemitowany przez NBP z okazji wielkiego piłkarskiego święta czyli Mistrzostw Europy w piłce nożnej Euro 2012. Na uwagę zasługuje bardzo niski nakład 10 tys. (5 tys. sztuk w dyspozycji NBP).

Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej są jednym z największych wydarzeń sportowych, które odbywają się co cztery lata. Za każdym razem inny kraj jest organizatorem imprezy. W 2012 roku zaszczyt ten spotkał Polskę, która wspólnie z Ukrainą stała się odpowiedzialna za XIV Mistrzostwa. Tegoroczne Mistrzostwa będą wyjątkowe nie tylko dlatego, że będą one organizowane w naszym kraju, który przygotowywał się bardzo długo do tego wydarzenia. XIV Mistrzostwa będą także ostatnim turniejem piłki nożnej, w którym weźmie udział szesnaście reprezentacji. Od 2016 roku w Mistrzostwach Europy będziemy mogli zobaczyć 24 drużyny.
Pierwsze Mistrzostwa odbyły się w 1960 roku we Francji pod nazwą Puchar Narodów Europy, chociaż tak naprawdę zalążków tej imprezy można się doszukiwać w 1927, gdy ówczesny sekretarz Francuskiej Federacji Piłkarskiej zaproponował FIFA zorganizowanie imprezy sportowej, w której mogłyby się zmierzyć najlepsze drużyny starego kontynentu. Prezydent FIFA jednak nie poparł tego pomysłu, gdyż obawiał się, że w momencie zgody FIFA straci znaczenie w piłkarskim świecie. Trzydzieści lat później koncepcja Francuza spodobała się znanemu włoskiemu działaczowi sportowemu, który zaczął promować organizację Mistrzostw. Francuski sekretarz oraz włoski działacz sportowy zaczęli tworzyć Europejski Związek Piłkarski, żeby zwiększyć szansę na rozpoczęcie turnieju międzynarodowego. Tłumaczyli zagranicznym przedstawicielom, że w ten sposób mogą oni zarobić naprawdę duże pieniądze. Gdy powstała UEFA to już był ogromny krok do sukcesu. Jednak nadal pojawiały się problemy, gdyż członkowie UEFA chcieli wstrzymać jeszcze przez kilka lat turniej między państwami. W 1968 roku turniej odbył się we Włoszech i zmienił nazwę na Mistrzostwa Europy, która to nazwa funkcjonuje do dnia dzisiejszego. Na początku w EURO uczestniczyły w nim tylko cztery drużyny. W latach 1980 – 1996 w Mistrzostwach uczestniczyło osiem reprezentacji, a od 1996 roku do dzisiaj w EURO możemy zobaczyć drużyny reprezentujące szesnaście krajów europejskich.
Tegoroczny turniej rozpocznie się dokładnie 8 czerwca 2012 roku na stadionie w Warszawie. Kolejne mecze będziemy mogli podziwiać we Wrocławiu, Gdańsku czy Poznaniu na nowopowstałych nowoczesnych stadionach. Mecz finałowy odbędzie się 1 lipca w Kijowie. EURO 2012 to dla naszego kraju naprawdę wielka szansa. Dzięki tej imprezie możemy zaistnieć na arenie międzynarodowej. Nawet jeżeli nasza reprezentacja nie zdobędzie wysokiej pozycji, to i tak możemy być dumni z tego, że zostaliśmy współorganizatorami XIV Mistrzostw Europy w piłce nożnej. Jest to największa impreza międzynarodowa jaka do tej pory odbyła się w naszym kraju. Od 8 czerwca do 1 lipca 2012 roku będziemy w centrum uwagi całej Europy. Do naszego kraju może przybyć aż milion kibiców, które przyjadą do nas za swoimi ulubionymi drużynami.

Ĺąródła: Materiały prasowe tvp.info, NBP, Mennica Polska, Numizmato 


Monety
Skup monet Warszawa

, 10 zł + 10 hryvien Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej EURO 2012 Polska Ukraina, NBP – monety kolekcjonerskie, Monety polskie, kolekcjonerskie po denominacji od 1995 do 2016, Monety 2012 r.
. Skupujemy monety, banknoty i inne kolekcje ze wszystkich dzielnic Warszawy – Warszawa Bemowo, Warszawa Białołęka, Warszawa Bielany, Warszawa Mokotów, Warszawa Ochota, Warszawa Praga-Południe, Warszawa Praga-Północ, Warszawa Rembertów, Warszawa Śródmieście, Warszawa Targówek, Warszawa Ursus, Warszawa Ursynów, Warszawa Wawer, Warszawa Wesoła, Warszawa Wilanów, Warszawa Włochy, Warszawa Wola, Warszawa Żoliborz

5/5 - (1 vote)