googlec6093d67cbbd58ee.html

Warszawa – 10 zł 2012 r. – Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy – 20 lat – WOŚP

10 zł 2012 r. – 20 lat Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

Wartość nominalna 10 zł
Próba (stop): Ag 925
Rozmiar: 28,70 x 30,00 (kształt serca)
Waga: 14,14 g
Rodzaj bicia, stempla: lustrzany
Obrzeże, kształt motyw rantu: gładki
Wielkość emisji: 60.000
Data wejścia do obiegu: 5 stycznia 2012
Preferowany stan zachowania: I (menniczy / L)

Srebrna moneta okolicznościowa o nominale 10 zł wybita dla upamiętnienia 20-lecia Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. NBP wyemitowało również podobną srebrną monetę z okazji 10-rocznicy WOŚP: 10 zł 2003 r. – 10 lat Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy (WOŚP): 
[ Moneta WOŚP z 2003 r. ]

Uwaga! Fotografia monety ma charakter poglądowy i ogólny, może więc odbiegać np. kolorystycznie od oryginału. Szczegóły dotyczące stanu zachowania znajdują się w opisie monety.

Od dwudziestu lat organizowana jest w naszym kraju Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy.  Ta jednodniowa zbiórka pieniędzy połączona z koncertami  cieszy się dużą popularnością. Pierwszy Finał odbył się spontanicznie. Jurek Owsiak prowadził wtedy program telewizyjny „Róbta co chceta”. Właśnie w tym programie zaprosił ludzi do wzięcia udziału w pierwszym Finale. Miała to być tylko jednorazowa akcja, która była spowodowana apelem kardiochirurgów z Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie  o wsparcie  finansowe, które było potrzebne, aby   szpital mógł kupić potrzebny sprzęt medyczny dla umierających dzieci.  Osoby organizujące zbiórkę nie spodziewały się nawet, że uda im się uzbierać aż półtora miliona dolarów. Zebrane pieniądze  wystarczyły, żeby kupić  kardiomonitory, inkubatory, respiratory oraz inne potrzebne sprzęty medyczne dla  wszystkich ośrodków kardiochirurgii dziecięcej w Polsce, a nie tylko dla ośrodka, który tak naprawdę zapoczątkował akcję. Po tym sukcesie postanowiono zarejestrować fundację i kontynuować działalność. Liderem Wielkiej Orkiestry stał się oczywiście Jurek Owsiak. Założycieli tej największej w Polsce organizacji charytatywnej jest jednak więcej. Oprócz Owsiaka odpowiedzialnymi za ten sukces są: Lidia Niedźwiedzka – Owsiak, Bohdan Maruszewski, Piotr Burczyński, Paweł Januszewicz, Walter Chełstowski oraz Beata  Bethke.
W kolejnych Finałach Orkiestry Polacy byli jeszcze bardziej hojni.  Co roku zebrana kwota była coraz wyższa i już można powiedzieć, że XX Finał był rekordowy.  W  drugą niedzielę stycznia 2012 roku Orkiestra zebrała ponad  40 milionów złotych. Takie oficjalne dane zostały podane 9 stycznia, dzień po zbiórce kiedy jeszcze nie wszystko zostało dokładnie podliczone, ponieważ sztaby Wielkiej Orkiestry mają czas do końca lutego, żeby się rozliczać. Organizacja charytatywna Owsiaka najbardziej widoczna jest raz w roku, ale tak naprawdę aktywnie działa  przez cały czas. Fundacja prowadzi ogólnopolskie programy medyczne  w ramach których otwierane są punkty diagnostyczne na terenie całego kraju, które pozwalają odpowiednio wcześniej wykryć choroby najmłodszych. Owsiak naucza też Polaków w jaki sposób mają się zachowywać, żeby uratować życie innego człowieka.  Cyklicznie w szkołach podstawowych organizowane są odpowiednie szkolenia, które mają na celu nauczenia uczniów , że ratowanie życia nie zawsze jest trudne.  Co roku Wielka Orkiestra organizuje także słynny Przystanek Woodstock. Ta trzydniowa impreza rockowa jest formą podziękowania za uczestnictwo w styczniowej zbiórce.
Od momentu zarejestrowania organizacji co roku w drugą niedzielę stycznia w całym kraju rozbrzmiewają dźwięki Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, a tysiące wolontariuszy wyrusza ze specjalnie zaplombowanymi puszkami na ulice i zbiera pieniądze na konkretny cel. W czasie każdego finału licytowanych jest wiele przedmiotów, ale największą popularnością cieszą się złote serduszka oraz karty kredytowe z tego kruszcu.  W styczniu 2012 roku Narodowy Bank Polski wyemitował z tej okazji  srebrną monetę kolekcjonerską  w kształcie serca o nominale 10 zł w nakładzie 60 tysięcy.  Podobna moneta została wyemitowana  na dziesiątą rocznicę Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.


Monety
Skup monet Warszawa

, 10 zł 2012 r. – Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy – 20 lat – WOŚP, NBP – monety kolekcjonerskie, Monety polskie, kolekcjonerskie po denominacji od 1995 do 2016, Monety 2012 r.
. Skupujemy monety, banknoty i inne kolekcje ze wszystkich dzielnic Warszawy – Warszawa Bemowo, Warszawa Białołęka, Warszawa Bielany, Warszawa Mokotów, Warszawa Ochota, Warszawa Praga-Południe, Warszawa Praga-Północ, Warszawa Rembertów, Warszawa Śródmieście, Warszawa Targówek, Warszawa Ursus, Warszawa Ursynów, Warszawa Wawer, Warszawa Wesoła, Warszawa Wilanów, Warszawa Włochy, Warszawa Wola, Warszawa Żoliborz

5/5 - (1 vote)