googlec6093d67cbbd58ee.html

Warszawa – 20 zł 2015 r. – Floren Władysława Łokietka – Historia Monety Polskiej (6)

20 zł 2015 r. – Floren Władysława Łokietka – Historia Monety Polskiej


Wartość nominalna 20 zł

Materiał: Ag 925
Waga: 28,28 g
Rozmiar: 38,61 mm
Rodzaj bicia, stempla: lustrzany
Wielkość emisji: do 20.000
Data wprowadzenia do obiegu: 3 marca 2015
Preferowany stan zachowania: I (menniczy)

Srebrna moneta kolekcjonerska wyemitowana w ramach serii "Historia Monety Polskiej".

Uwaga! Fotografia monety ma charakter poglądowy i ogólny, może więc odbiegać np. kolorystycznie od oryginału. Szczegóły dotyczące stanu zachowania znajdują się w opisie monety.
Moneta w zestawie z certyfikatem i w eleganckim oryginalnym etui NBP.

Seria "Historia Monety Polskiej" to unikalna podróż przez historię naszego kraju. Zapoczątkowana została w 2013 roku Denarem Bolesława Chrobrego i ma obejmować 20 monet aż po PRL-owskie 5 zł z rybakiem – dla wielu młodych Polaków już monetą "zabytkową". Floren Władysława Łokietka jest szóstą monetą z serii ale pierwszą która jest emitowana w nominale 20 zł. Nawiasem mówiąc to już druga zmiana formatu i nominału bo poprzednie monety z serii wybijano jako 5- i 10-złotówki.

Floren Władysława Łokietka jest pierwszą znaną monetą złotą wybitą na ziemiach polskich. Wybity był w Krakowie w 1330 roku z okazji jubileuszu Św. Stanisława na co otrzymano specjalną zgodę od papieża Jana XXII. Samo określenie "floren" jest raczej współczesne i wynika z podobieństwa do ówczesnych złotych monet włoskich. Moneta wyłącznie ze względów prestiżowych i nigdy nie trafiła do normalnego obiegu. Być może jednorazowo opłacono nią świętopietrze (dziesięcinę dla Rzymu). Była wybita w znikomym nakładzie przez co do naszych czasów doczekał tylko jeden egzemplarz który obecnie znajduje się w Muzeum im. Emeryka Hutten-Czapskiego w Muzeum Narodowym w Krakowie.


Monety
Skup monet Warszawa

, 20 zł 2015 r. – Floren Władysława Łokietka – Historia Monety Polskiej (6), NBP – monety kolekcjonerskie, Monety polskie, kolekcjonerskie po denominacji od 1995 do 2016, Monety 2015 r.
. Skupujemy monety, banknoty i inne kolekcje ze wszystkich dzielnic Warszawy – Warszawa Bemowo, Warszawa Białołęka, Warszawa Bielany, Warszawa Mokotów, Warszawa Ochota, Warszawa Praga-Południe, Warszawa Praga-Północ, Warszawa Rembertów, Warszawa Śródmieście, Warszawa Targówek, Warszawa Ursus, Warszawa Ursynów, Warszawa Wawer, Warszawa Wesoła, Warszawa Wilanów, Warszawa Włochy, Warszawa Wola, Warszawa Żoliborz

5/5 - (1 vote)