googlec6093d67cbbd58ee.html

Warszawa – 20 zł 2016 r. – banknot kolekcjonerski – 1050. rocznica Chrztu Polski

 20 zł 2016 r. – banknot kolekcjonerski –  1050. rocznica Chrztu Polski

Wartość nominalna 20 zł
Wielkość emisji: do 30.000
Wyemitowano w roku: kwiecień 2016
Preferowany stan zachowania: I (UNC) 
WYSYŁKI / ODBIORY OD 19 KWIETNIA

Ósmy banknot kolekcjonerski o nominale 20 zł wyemitowany przez NBP 1050. rocznicy Chrztu Polski.


O samym akcie chrztu oraz małżeństwie Mieszka z Dobrawą wiadomo niewiele. Nie jest pewne nawet miejsce jego przyjęcia. Wśród "faworytów" jest Ostrów Lednicki, Poznań i Gniezno ale równie dobrze mogła to być niemiecka Ratyzbona lub czeska Praga. Nie do końca jest pewna nawet data – 966 rok. Prawopodobnie ślubu oraz chrztu udziałał pierwszy "polski" biskup Jordan ale i to jest podważane przez niektórych naukowców.
Najważniejsze są natomiast przyczyny i następstwa. Chrzest Polski jest bowiem bez wątpienia jedną z kluczowych dat w dziejach naszej państwowości. W wymiarze cywilizacyjnym jednoznacznie umieścił Polskę w kręgu chrześcijańskiej kultury zachodniej. W wymiarze politycznym przyczynił się do wzmocnienia pozycji władcy i do konsolidacji młodego Państwa. Chrzest i małżeństwo z Dobrawą rozbił też groźny sojusz czesko-wielecki i odbiebrał "antypolskie" argumenty cesarzowi i margrabiom niemieckim. Raczej nieprawdziwy jest argument że Mieszko wybrał Czechów by się uniezależnić od niemieckiej hierarchii kościelnej bo Praga i tak podlegała niemieckiej Ratyzbonie. Istotnym argumentem za Czechami mógł być obrządek słowiański jaki obowiązywał jeszcze od czasów Cyryla i Metodego. Słowiańska liturgia z pewnością była łatwiejsza do przyjęcia. Prawdopodobnie chrzest był również wymierzony w pogańskich kapłanów sprzeciwiających się wzrostowi znaczenia Piastów i postępującej centralizacji. 
Ze chrztem związany był też wielki skok cywilizacyjny. Znający pismo i łacinę duchowni byli pionierami nowej architektury i nowych technologii istotnych praktycznie w każdej dziedzinie życia. Chrzest był wreszczie fundamentem dzieki któremu Bolesław Chrobry mógł jak równy z równym konferować z cesarzem Ottonem i sięgnąć po koronę królewską.


Monety
Skup monet Warszawa

, 20 zł 2016 r. – banknot kolekcjonerski – 1050. rocznica Chrztu Polski, NBP – banknoty kolekcjonerskie, Monety polskie, kolekcjonerskie po denominacji od 1995 do 2016, Monety 2016 r.
. Skupujemy monety, banknoty i inne kolekcje ze wszystkich dzielnic Warszawy – Warszawa Bemowo, Warszawa Białołęka, Warszawa Bielany, Warszawa Mokotów, Warszawa Ochota, Warszawa Praga-Południe, Warszawa Praga-Północ, Warszawa Rembertów, Warszawa Śródmieście, Warszawa Targówek, Warszawa Ursus, Warszawa Ursynów, Warszawa Wawer, Warszawa Wesoła, Warszawa Wilanów, Warszawa Włochy, Warszawa Wola, Warszawa Żoliborz

5/5 - (1 vote)