googlec6093d67cbbd58ee.html

Warszawa – 10 zł 2004 r. – POLICJA – 85. rocznica powołania Policji

10 zł 2004 r. – 85. rocznica powołania Policji

Wartość nominalna 10 zł
Stop: Ag 925/1000
Wymiar: 32 mm
Waga: 14,14 g
Rodzaj bicia, stempla: lustrzany, tampondruk
Obrzeże, kształt motyw rantu: gładki
Wielkość emisji: 65.000
Wyemitowano w roku: 21 lipca 2004
Preferowany stan zachowania: I (menniczy / L)

Srebrna moneta kolekcjonerska o nominale 10 zł wyemitowana przez NBP z okazji 85. rocznicy powołania Policji

Uwaga! Fotografia monety ma charakter poglądowy i ogólny, może więc odbiegać np. kolorystycznie od oryginału. Szczegóły dotyczące stanu zachowania znajdują się w opisie monety.

Rewers: Odznaka policyjna z data powołania Policji, niebieska wstęga, fragment stylizowanej pieczęci Komendy Głównej Policji Państwowej. Wokół napis: 85. ROCZNICA POWOŁANIA POLICJI.

 

Awers: Odznaka identyfikacyjna Policji, orzeł z pieczątki Komendy Głównej Policji, orzeł, nominał, data.

Policja – umundurowana i uzbrojona formacja przeznaczona do ochrony bezpieczeństwa ludzi i mienia oraz do utrzymywania bezpieczeństwa i porządku publicznego. Do jej głównych zadań należy pilnowanie przestrzegania prawa i ściganie przestępców, jak również zapewnienie ochrony i pomocy w sytuacjach kryzysowych zarówno wobec ludzi jak i mienia. Jeżeli jest to konieczne, policja nadzoruje na poziomie operacyjnym także wszelkie służby ratownicze.

Policja jest fundamentem stabilnego i bezpiecznego państwa, jednak czasami bywa również skutecznym narzędziem w rękach władzy, stosowanym do narzucania społeczeństwu swej woli i tłumienia protestów.

Utrzymywanie policji może być zastrzeżone wyłącznie dla państwa, jak obecnie w Polsce, może jednak należeć również do jednostek samorządu terytorialnego, jak w Wielkiej Brytanii i w USA.

W Polsce policja liczy około 100 tysięcy osób, z czego 58% służy (funkcjonariusze) i pracuje (pracownicy cywilni) w pionie prewencji, 34% w kryminalnym, a pozostałe 8% w działach pomocniczych. Wiekowo wśród polskich funkcjonariuszy przeważa grupa 30-40-latków (44%), dalej plasują się 40-50-latkowie (25%) i 25-30-latkowie (21%), policjanci w wieku poniżej 25 i powyżej 50 lat stanowią 5% stanu. Większość policjantów ma wykształcenie średnie (72%), wyższe ma 27%, a podstawowe i zawodowe jedynie 1%.

Organizacja Policji

Policja składa się z następujących służb:

  • kryminalnej
  • prewencyjnej (w tym oddziałów prewencji i pododdziałów antyterrorystycznych)
  • wspomagającej
  • lotnictwa policji
  • śledczej
  • wodnej
  • Wyższej Szkoły Policji, ośrodków szkolenia i szkół policyjnych
  • do spraw z walką z przestępczością gospodarczą

W skład Policji wchodzi też policja sądowa.

Ĺąródło: Wikipedia


Monety
Skup monet Warszawa

, 10 zł 2004 r. – POLICJA – 85. rocznica powołania Policji, NBP – monety kolekcjonerskie, Monety polskie, kolekcjonerskie po denominacji od 1995 do 2016, Monety 2004 r.
. Skupujemy monety, banknoty i inne kolekcje ze wszystkich dzielnic Warszawy – Warszawa Bemowo, Warszawa Białołęka, Warszawa Bielany, Warszawa Mokotów, Warszawa Ochota, Warszawa Praga-Południe, Warszawa Praga-Północ, Warszawa Rembertów, Warszawa Śródmieście, Warszawa Targówek, Warszawa Ursus, Warszawa Ursynów, Warszawa Wawer, Warszawa Wesoła, Warszawa Wilanów, Warszawa Włochy, Warszawa Wola, Warszawa Żoliborz

5/5 - (1 vote)