googlec6093d67cbbd58ee.html

Warszawa – 10 zł 2012 r. – bankowość – 150-lecie bankowości spółdzielczej w Polsce

10 zł 2012 r. – 150-lecie bankowości spółdzielczej w Polsce

Wartość nominalna 10 zł
Próba (stop): Ag 925
Rozmiar: Ă 32,00 mm
Waga: 14,14 g
Rodzaj bicia, stempla: lustrzany
Obrzeże, kształt motyw rantu: gładki
Wielkość emisji: 40.000
Data wejścia do obiegu: 23 lutego 2012.
Preferowany stan zachowania: I (menniczy), minimalna patyna na krawęziach

Srebrna moneta kolekcjonerska o nominale 10 zł wyemitowana przez NBP dla upamiętnienia 150-lecia bankowości spółdzielczej w Polsce.

Uwaga! Fotografia monety ma charakter poglądowy i ogólny, może więc odbiegać np. kolorystycznie od oryginału. Szczegóły dotyczące stanu zachowania znajdują się w opisie monety.
 
Bankowość Spółdzielcza istnieje w Polsce już od 150 lat. Właśnie z tej okazji Narodowy Bank Polski wyemituje w marcu 2012 roku srebrną monetę o nominale 10 zł. Wielkość emisji będzie wynosiła 40 tysięcy.
Bankowość Spółdzielcza rozwinęła się  w czasach zaborów: pruskiego, austriackiego i rosyjskiego. Za pierwszą polską spółdzielnie oszczędnościowo – kredytową uznano  Towarzystwo Pożyczkowe dla Przemysłowców m. Poznania. Towarzystwo to zostało założone w zaborze pruskim w 1861 roku. Rok później założono Towarzystwo Pożyczkowe w Brodnicy oraz w Gołubiu.  Dzisiaj działają one jako banki spółdzielcze.
Wszystkie spółdzielnie oszczędnościowo – pożyczkowe łączył jeden cel,  chociaż zasady działalności były zależne od poszczególnych zaborów. Powstawały ono po to, żeby integrować wysiłki w walce z lichwą oraz utrzymać polski stan posiadania. W 1871 roku powołano pierwszy polski związek rewizyjny, który został nazwany Związkiem Spółek Zarobkowych i Gospodarczych. Rozpoczął on swoją działalność dwadzieścia lat później. Spółdzielnie oszczędnościowo – pożyczkowe nie zajmowały się jedynie działalnością ekonomiczną. Aktywnie uczestniczyły także w oświacie oraz zajmowały się uświadamianiem Polaków. Tłumaczyły one naszym rodakom, że obrona polskości jest bardzo ważna i należy przeciwdziałać wynarodowieniu.
Towarzystwa zaliczkowe oraz spółki oszczędności i pożyczek powstały w zaborze w austriackim. Pierwsza placówka powstała w 1864 roku w Brzeżanach. Następne towarzystwo powstało pięć lat później w Krakowie.  Po 1874 roku takich placówek zaczęło powstawać bardzo dużo. Związane to było z zorganizowaniem we Lwowie   Związku Stowarzyszeń Zarobkowych i Gospodarczych. 
W 1890 roku pojawiły się spółki oszczędności i pożyczek typu Raiffeisena. Powstały one dlatego, ponieważ chłopi galicyjscy potrzebowali kredytu, który nie wymagał dużego wkładu własnego. Dla chłopów bardzo ważne były także uproszczone formalności.  Takim placówkom patronował Franciszek Stefczyk, którego nazwisko nadal promuje bankowość spółdzielczą w naszym kraju.  Dziewięć lat później został założony związek pod nazwą Patronat Spółek Oszczędności i Pożyczek, a w 1909 roku pojawiła się Centralna Kasa Spółek Rolniczych we Lwowie. Ustabilizowało to trochę sytuację ekonomiczną i spółdzielni oszczędnościowo –pożyczkowych zaczęło powstawać coraz więcej. Cieszą się one popularnością do dnia dzisiejszego.
W 1944 roku w Lublinie został zwołany Kongres Spółdzielczy. Debatowano wtedy głównie o reaktywacji przedwojennych spółdzielni  oszczędnościowo – kredytowych oraz o tworzeniu nowych placówek.  Głównym zadaniem takich spółdzielni miała być pomoc w odbudowie społeczno – ekonomicznej naszego kraju. Od 1946 roku główną centralą organizacyjną, rewizyjną i finansową zaczął sprawować Bank Gospodarstwa Spółdzielczego, który powstał z połączenia ze sobą Centralnej Kasy Spółek Rolniczych oraz Banku Spółdzielczego „Społem”. Oprócz tego banku, do 1948 roku, funkcjonował jeszcze Bank Spółdzielczy Farmaceutów w Warszawie oraz Bank dla Produktywizacji Żydów w Warszawie. Obecnie banki spółdzielcze stanowią największą strukturę bankową w naszym kraju i odgrywają dużą rolę w rozwoju środowisk lokalnych.


Monety
Skup monet Warszawa

, 10 zł 2012 r. – bankowość – 150-lecie bankowości spółdzielczej w Polsce, NBP – monety kolekcjonerskie, Monety polskie, kolekcjonerskie po denominacji od 1995 do 2016, Monety 2012 r.
. Skupujemy monety, banknoty i inne kolekcje ze wszystkich dzielnic Warszawy – Warszawa Bemowo, Warszawa Białołęka, Warszawa Bielany, Warszawa Mokotów, Warszawa Ochota, Warszawa Praga-Południe, Warszawa Praga-Północ, Warszawa Rembertów, Warszawa Śródmieście, Warszawa Targówek, Warszawa Ursus, Warszawa Ursynów, Warszawa Wawer, Warszawa Wesoła, Warszawa Wilanów, Warszawa Włochy, Warszawa Wola, Warszawa Żoliborz

5/5 - (1 vote)