googlec6093d67cbbd58ee.html

Warszawa – 10 zł 2012 r. – Bolesław Prus (1847-1912)

10 zł 2012 r. – Bolesław Prus

Wartość nominalna 10 zł
Próba (stop): Ag 925
Rozmiar: Ă 32,00 mm
Waga: 14,14 g
Rodzaj bicia, stempla: lustrzany
Obrzeże, kształt motyw rantu: gładki
Wielkość emisji: 30.000
Data wejścia do obiegu: 20 wrzesienia 2012
Preferowany stan zachowania: I (menniczy), lekka patyna

Srebrna moneta kolekcjonerska o nominale 10 zł wybita dla upamiętnienia postaci wybitnego polskiego pisarza Bolesława Prusa (1847-1912).

Uwaga! Fotografia monety ma charakter poglądowy i ogólny, może więc odbiegać np. kolorystycznie od oryginału. Szczegóły dotyczące stanu zachowania znajdują się w opisie monety.

Aleksander Głowacki ( tak naprawdę nazywał się Bolesław Prus) urodził się w 1847 roku w Hrubieszowie. Jego rodzice pochodzili z rodzin szlacheckich, więc i w żyłach tego znanego pisarza płynęła niebieska krew. Ojciec Aleksandra nazywał się Antoni Głowacki i był dworskim ekonomem. Pisarz w wieku dziewięciu lat został sierotę. Opiekę nad nim zaczęła sprawować jego babcia Marcjanna Trembińska. Po jej śmierci zamieszkał u ciotki w Lublinie. W 1861 roku zamieszkał wraz ze starszym bratem w Siedlcach. Kolejna przeprowadzka czekała go rok później, kiedy z bratem przeniósł się do Kielc. W Kielcach Aleksander Głowacki rozpoczął naukę w gimnazjum. Po udziale w Powstaniu Styczniowym został aresztowany oraz pozbawiony tytułu szlacheckiego. Gdy wyszedł z więzienia zaczął studiować na wydziale matematyczno – fizycznym w Warszawie, więc nic nie wskazywało na to, że w przyszłości zostanie znanym pisarzem.
Zanim zaczął pracować jako dziennikarz i rozwinęła się jego twórczość zarabiał na życie jako guwerner, fotografik, uliczny mówca oraz ślusarz w fabryce Lilpopa i Raua. W 1871 roku napisał streszczenie oraz przetłumaczył dzieło angielskiego filozofa i zaczął pracować jako dziennikarz. Za jego debiut uważa się artykuł społeczny „Nasze grzechy”, który został zamieszczony w 1872 roku w czasopiśmie „Opiekun domowy”. Głowacki współpracował także z satyrycznym pismem „Mucha” oraz z czasopismem „Niwa”. Właśnie wtedy zaczął używać pseudonimu Bolesław Prus.
W 1882 roku stał się redaktorem naczelnym tygodnika „Nowiny”. Rozwinęła się także jego twórczość. Nie poradził sobie jednak z prowadzeniem tygodnika i rok później gazeta upadła. Bolesław Prus zaczął mieć problemy finansowe. Miał wtedy sporo wolnego czasu i zaczął pisać powieści, które przyniosły mu dużą popularność. Poznał także osobiście Stanisława Witkiewicza , który był wtedy współredaktorem czasopisma „Wędrowiec”. To właśnie na łamach tej gazety została po raz pierwszy opublikowana „Placówka” oraz wiele nowel i opowiadań Bolesław Prusa.
Pisarz nie tylko był uzdolniony pod względem literackim, ale także do końca swojego życia działał aktywnie w różnorodnych akcjach społecznych. Został między innymi opiekunem sierot z Towarzystwa Dobroczynności oraz prezesem Stowarzyszenia Kursów dla Analfabetów Dorosłych. Przed śmiercią spisał testament, w którym ufundował stypendia utalentowanym dzieciom pochodzącym z ubogich rodzin mieszkających na wsi. Z tego stypendium młodzi ludzie korzystają do dnia dzisiejszego.
Bolesław Prus odszedł z tego świata w maju 1912 roku. Miał wtedy 64 lata, a przyczyną jego śmierci był atak serca. Pisarz został pochowany na Powiązkach w Warszawie. Jego grobowiec zaprojektował i wykonał  Stanisław Jackowski.  Do dzisiaj na grobie Bolesława Prusa można zobaczyć świeże kwiaty.
W lutym 2012 roku do obiegu wejdą monety kolekcjonerskie o nominale 10 zł, na których będzie znajdował się wizerunek tego słynnego pisarza. Te lustrzane monety o gładkim rancie  będą wykonane ze srebra, a ich nakład będzie wynosił 50 tysięcy.


Monety
Skup monet Warszawa

, 10 zł 2012 r. – Bolesław Prus (1847-1912), NBP – monety kolekcjonerskie, Monety polskie, kolekcjonerskie po denominacji od 1995 do 2016, Monety 2012 r.
. Skupujemy monety, banknoty i inne kolekcje ze wszystkich dzielnic Warszawy – Warszawa Bemowo, Warszawa Białołęka, Warszawa Bielany, Warszawa Mokotów, Warszawa Ochota, Warszawa Praga-Południe, Warszawa Praga-Północ, Warszawa Rembertów, Warszawa Śródmieście, Warszawa Targówek, Warszawa Ursus, Warszawa Ursynów, Warszawa Wawer, Warszawa Wesoła, Warszawa Wilanów, Warszawa Włochy, Warszawa Wola, Warszawa Żoliborz

5/5 - (1 vote)