googlec6093d67cbbd58ee.html

Warszawa – 10 zł 2015 r. – 50. rocznica wystosowania orędzia biskupów polskich do niemieckich

10 zł 2015 r. – 50. rocznica wystosowania orędzia biskupów polskich do niemieckich 

Wartość nominalna 10 zł
Materiał: Ag 925
Waga: 14,14 g
Rozmiar: 32,00 mm
Rodzaj bicia, stempla: lustrzany
Wielkość emisji: do 25.000
Data wprowadzenia do obiegu: 18 listopada 2015 r.
Preferowany stan zachowania: I (menniczy)

Srebrna moneta kolekcjonerska o nominale 10 zł wyemitowana w 50 rocznicę orędzia polskich biskupów do niemieckich (emisja 18 listopada 2015 roku). 
W projekcie monety z pewnością nie zabraknie cytatu "przebaczamy i prosimy o wybaczenie". Być może na monecie znajdzie się podobizna inicjatora listu arcybiskupa wrocławskiego Bolesława Kominka.

Uwaga! Fotografia monety ma charakter poglądowy i ogólny, może więc odbiegać np. kolorystycznie od oryginału. Szczegóły dotyczące stanu zachowania znajdują się w opisie monety.
Moneta w zestawie z certyfikatem i w eleganckim oryginalnym etui NBP.


Orędzie biskupów polskich do niemieckich z 1965 roku był wydarzeniem bez precedensu nie tylko w dziejach stosunkow pomiędzy obydwoma narodami. Świadczyć może o tym choćby przemówienie prezydenta Ukrainy Poroszenki z 17 listopada 2014 roku kiedy to przed polskim parlamentem odwołał się do tego ważnego wydarzenia w kontekście stosunków polsko-ukraińskich. Apel "przebaczamy i prosimy o wybaczenie" stał się kamieniem węgielnym przyszłego polsko-niemieckiego pojednania. 
Samo orędzie zostało podpisane przez 34 polskich biskupów (w tym przez kardynała Stefana Wyszyńskiego i Karola Wojtyłę) 18 listopada 1965 podczas obrad Soboru Watykańskiego II. Autorem i inicjatorem listu był arcybiskup wrocławski Bolesław Kominek którego pomnik stanął we Wrocławiu w czterdziestą roczncę orędzia. Biskupi polscy zaprosili również biskupów niemieckich na obchody 1000-lecia chrztu Polski.
Orędzie spotkało się ze zdecydowaną krytyką władz komunistycznych które wręcz zarzuciły polkiemu Kościołowi zdradę interesów narodowych i tak przedstawiano to społeczeństwu.
Orędzie biskupów oraz równoległe zabiegi niemieckich środowisk chrześcijańskich w tym ewangelickich (memorandum z Tybingi 1 1961 r.) przyczyniły się do uznania przez władze RFN granicy polsko-niemieckiej na Odrze i Nysie a tym samym umożliwiły zjednoczenie Niemiec w 1990 roku. Dobrosąsiedzkie stosunki z RFN znacznie ułatwiły Polsce staranie o przystąpienie do Unii Europejskiej.


Monety
Skup monet Warszawa

, 10 zł 2015 r. – 50. rocznica wystosowania orędzia biskupów polskich do niemieckich, NBP – monety kolekcjonerskie, Monety polskie, kolekcjonerskie po denominacji od 1995 do 2016, Monety 2015 r.
. Skupujemy monety, banknoty i inne kolekcje ze wszystkich dzielnic Warszawy – Warszawa Bemowo, Warszawa Białołęka, Warszawa Bielany, Warszawa Mokotów, Warszawa Ochota, Warszawa Praga-Południe, Warszawa Praga-Północ, Warszawa Rembertów, Warszawa Śródmieście, Warszawa Targówek, Warszawa Ursus, Warszawa Ursynów, Warszawa Wawer, Warszawa Wesoła, Warszawa Wilanów, Warszawa Włochy, Warszawa Wola, Warszawa Żoliborz

5/5 - (1 vote)