googlec6093d67cbbd58ee.html

Warszawa – 10 zł 2016 r. – 75. rocznica pierwszego zrzutu Cichociemnych

10 zł 2016 r. – 75. rocznica pierwszego zrzutu Cichociemnych 
 
Wartość nominalna 10 zł
Materiał: Ag 925
Waga: 14,14 g
Rozmiar: 32,00 mm
Rodzaj bicia, stempla: lustrzany
Wielkość emisji: do 15.000
Data wprowadzenia do obiegu: luty 2016 r.
Preferowany stan zachowania: I (menniczy)

Srebrna moneta kolekcjonerska o nominale 10 zł wyemitowana w 75. rocznicę pierwszego zrzutu Cichociemnych. 

Uwaga! Fotografia monety ma charakter poglądowy i ogólny, może więc odbiegać np. kolorystycznie od oryginału. Szczegóły dotyczące stanu zachowania znajdują się w opisie monety.
Moneta w zestawie z certyfikatem i w eleganckim oryginalnym etui NBP.

Cichociemni – elitarna grupa zołnierzy którzy od lutego 1941 roku do grudnia 1944 dostali się do kraju drogą powietrzną. Do służby zgłosiło się 2613 kandydatów ale mordercze szkolenie spadochronowe i bojowe przeszło tylko 606 osób. W sumie wykonano 82 loty z Anglii i Brindisi w czasie których zrzucono 344 Cichociemnych. Służyli oni potem praktycznie we wszystkich ważniejszych ugrupowaniach i strukturach Armii Krajowej.
Pierwszego zrzutu dokonano z 15 na 16 lutego 1941 roku w Dębowcu (powiat cieszyński) w ramach operacji "Adolphus". Pierwszymi "Cichociemnymi" byli major Stanisław Krzynkowski "Kostka", rotmistrz Józef Zabielski "Żbik" i kurier polskiego rządu Czesław Raczkowski "Orkan". Pierwotnym celem miała byś Włoszczowa na Kieleczczyźnie ale na skutek nawigacyjnej pomyłki zrzutu dokonano na włączonym do III Rzeszy Śląsku Cieszyńskim. Skoczkowie rozdzielili się i ostatecznie udało im się dotrzeć do Warszawy choć Stefan Raczkowski na trzy miesiące trafił do więzienia za "przemyt" (uratowały go dobrze podrobione papiery). Pomimo tych perypetii uznano że operacja zakończyła się sukcesem i przerzut do kraju drogą lotniczą jest możliwy.

(wg. Wikipedii i www.fundacjaciechociemnych.pl)


Monety
Skup monet Warszawa

, 10 zł 2016 r. – 75. rocznica pierwszego zrzutu Cichociemnych, NBP – monety kolekcjonerskie, Monety polskie, kolekcjonerskie po denominacji od 1995 do 2016, Monety 2016 r.
. Skupujemy monety, banknoty i inne kolekcje ze wszystkich dzielnic Warszawy – Warszawa Bemowo, Warszawa Białołęka, Warszawa Bielany, Warszawa Mokotów, Warszawa Ochota, Warszawa Praga-Południe, Warszawa Praga-Północ, Warszawa Rembertów, Warszawa Śródmieście, Warszawa Targówek, Warszawa Ursus, Warszawa Ursynów, Warszawa Wawer, Warszawa Wesoła, Warszawa Wilanów, Warszawa Włochy, Warszawa Wola, Warszawa Żoliborz

5/5 - (1 vote)