googlec6093d67cbbd58ee.html

Warszawa – 100 zł 2012 r. – Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej EURO 2012

100 zł 2012 r. – Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej EURO 2012
Monety EURO 2012 Polska

Wartość nominalna 100 zł
Próba (stop): Au 900
Rozmiar: Ă 21,00 mm
Waga: 8 g
Rodzaj bicia, stempla: lustrzany
Obrzeże, kształt motyw rantu: gładki
Wielkość emisji: 4.000
Data wejścia do obiegu: 4 czerwca 2012
Preferowany stan zachowania: I (menniczy / L)

Złota moneta kolekcjonerska o nominale 100 zł wyemitowana przez NBP z okazji wielkiego piłkarskiego święta czyli Mistrzostw Europy w piłce nożnej Euro 2012.

Uwaga! Kapsel z monetą jest umieszczony w oryginalnym drewnianym etui NBP. Na etui znajduje się oficjalny hologram UEFA. Fotografia monety ma charakter poglądowy i ogólny, może więc odbiegać np. kolorystycznie od oryginału. Szczegóły dotyczące stanu zachowania znajdują się w opisie monety.

 

Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej to wielkie i prestiżowe wydarzenie.  Kraje, w których mają być rozgrywane Mistrzostwa, stoją przed wielką szansą rozwoju. Ta impreza sportowa przyciąga ogromną ilość kibiców. W 2012 roku XIV  Mistrzostwa będą organizowane przez Polskę oraz Ukrainę. Do Mistrzostw coraz bliżej  i tak naprawdę nadal nie wiadomo, czy sobie poradzimy z tak dużym przedsięwzięciem. 
Euro 2012 Polska Ukraina to z całą pewnością dla nas wielka szansa. W czasie trwania Mistrzostw może do nas przyjechać nawet milion kibiców i właściciele hoteli oraz restauracji z niecierpliwością na nich czekają.   Dla Polaków najważniejszą datą będzie 8 czerwca 2012 roku. Właśnie wtedy reprezentacja Polska rozegra mecz z Grecją. Kolejny raz zobaczymy naszą reprezentację 12 czerwca w meczu z Rosją. Oczywiście wszyscy liczą na to, że Polacy nie skończą na tych dwóch występach.
Pierwsze Mistrzostwa Europy w Piłce nożnej odbyły się w 1960 roku we Francji. Nazwane były wtedy Pucharem Narodów Europy. W 1968 roku we Włoszech  Puchar Narodów odbył się jako Mistrzostwa Europy i tak zostało do dnia dzisiejszego.  W latach 1960 – 1976 w turnieju brały tylko cztery drużyny. W 1980 roku postanowiono, że w Mistrzostwach może brać udział osiem drużyn. Od 1996 roku ten największy turniej składa się z 16 reprezentacji.  Na Mistrzostwach Europy organizowanych przez Polskę i Ukrainę po raz ostatni zobaczymy tę liczbę reprezentacji, ponieważ od 2016 roku w Mistrzostwach będzie występować 24 drużyn.  Tym bardziej więc Mistrzostwa w naszym kraju będą wyjątkowe i na stałe wpiszą się w karty historii.
Do tej pory najczęściej zdobywcami Mistrzostw Europy były Niemcy, którzy trzykrotnie wywalczyli tytuł mistrza. Zaraz za nimi uplasowała się Francja wygrywając dwukrotnie EORO. Do zdobywców Mistrzostw Europy zaliczają się także: Hiszpania ( dwukrotne zwycięstwo). ZSRR, Włochy, Czechosłowacja, Holandia, Dania oraz Grecja.  Jak do tej pory Polska jeden raz brała udział w Mistrzostwach Europy i rozegrała trzy mecze.  Dwa mecze skończyły się porażką naszej reprezentacji, a w jednym zremisowaliśmy. Wszyscy z całą pewnością liczą, że Polacy na swoim terenie pokażą na co ich stać i zdobędą większą ilość punktów w EURO 2012.
Wokół EURO w naszym kraju powstało duże zamieszanie. Obawiano się, iż nie zdążymy ze wszystkim. Na terenie naszego kraju powstały nowe stadiony oraz odnowiono budynku PKP i możemy być z tego dumni. Wiele pieniędzy zostało także zainwestowanych w bazę noclegową, ponieważ musimy być przygotowani na ogromną ilość kibiców z całego świata. Oczywiście Narodowy Bank Polski razem z Narodowym Bankiem Ukrainy  wybił z tej okazji  monety złote o nominale 100 zł.

Euro 2012

Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej 2012, oficjalnie UEFA EURO 2012 – czternasty turniej piłki nożnej o Mistrzostwo Europy mężczyzn. Organizowane wspólnie przez dwa państwa: Polskę i Ukrainę.

Termin przeprowadzenia turnieju to okres od 8 czerwca 2012 roku (mecz otwarcia w Warszawie) do 1 lipca 2012 – finał ME.

Ĺąródła: Materiały prasowe tvp.info, NBP, Mennica Polska, Numizmato


Monety
Skup monet Warszawa

, 100 zł 2012 r. – Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej EURO 2012, NBP – monety kolekcjonerskie, Monety polskie, kolekcjonerskie po denominacji od 1995 do 2016, Monety 2012 r.
. Skupujemy monety, banknoty i inne kolekcje ze wszystkich dzielnic Warszawy – Warszawa Bemowo, Warszawa Białołęka, Warszawa Bielany, Warszawa Mokotów, Warszawa Ochota, Warszawa Praga-Południe, Warszawa Praga-Północ, Warszawa Rembertów, Warszawa Śródmieście, Warszawa Targówek, Warszawa Ursus, Warszawa Ursynów, Warszawa Wawer, Warszawa Wesoła, Warszawa Wilanów, Warszawa Włochy, Warszawa Wola, Warszawa Żoliborz

5/5 - (2 votes)