googlec6093d67cbbd58ee.html

Warszawa – 2 zł 2012 r. – 150-lecie Muzeum Narodowego w Warszawie, dwa złote NG

2 zł 2012 r. – Muzeum Narodowe w Warszawie

Wartość nominalna 2 zł
Próba (stop): Ng / GN (CuAl5Zn5Sn1)
Rozmiar: Ă 27,00 mm
Waga: 8,15 g
Rodzaj bicia, stempla: zwykły
Obrzeże, kształt motyw rantu: 8 x NBP
Wielkość emisji: 800.000
Data wejścia do obiegu:  15 maja 2012
Preferowany stan zachowania: I (menniczy)

Moneta okolicznościowa o nominale 2 zł ze stopu Nordic Gold wybita dla upamiętnienia 150-lecie Muzeum Narodowego w Warszawie.

Uwaga! Fotografia monety ma charakter poglądowy i ogólny, może więc odbiegać np. kolorystycznie od oryginału. Szczegóły dotyczące stanu zachowania znajdują się w opisie monety.

Historia Muzeum Narodowego w Warszawie sięga 1862 roku. Wtedy właśnie powstało Muzeum Sztuk Pięknych, które w  1916 roku zostało przekształcone w Muzeum Narodowe.  Budowa gmachu Muzeum trwała około jedenastu lat. Pracę nad powstaniem największego budynku w Polsce przerwało rozpoczęcie I wojny światowej, a następnie pojawiły się problemy związane z brakiem funduszy.
Pierwszy projekt Muzeum stworzył Stanisław Lorentz. Jednak jego wizja nie spodobała się osobom decyzyjnym i postanowiono ogłosić konkurs na najlepszy projekt. Nie został on rozstrzygnięty z powodu  rozpoczętej I wojny światowej.  Dopiero w 1927 roku  rozpoczęto budowę według projektu Tadeusza Tołwińskiego. Dziesięć lat później poproszono architekta Antoniego Dygata o to, żeby dokonał on paru zmian w pierwotnym projekcie. Nie wszystkie jego zmiany zostały zrealizowane, ponieważ przekraczały one budżet przeznaczony na budowę gmachu Muzeum Narodowego w Warszawie.  W latach 1964 – 1972 kolejny raz  rozbudowano Muzeum i w takim wstanie możemy podziwiać budynek do dnia dzisiejszego. Projekt wykonał Karol Golawski i Stefan Koziński. Rozbudowa była konieczna, ponieważ Muzeum  po wojnie czterokrotnie  zwiększyło liczbę eksponatów i cały czas pojawiały się nowe.
W czasie wojny Niemcy wywieźli większość eksponatów znajdujących się w Muzeum. Pracownicy skrupulatnie zapisywali jakie dzieła stały się w posiadaniu Niemców i dzięki temu po wojnie udało się praktycznie wszystkie odzyskać. Część z eksponatów niestety uległa zniszczeniu.  W odzyskiwanie wartościowych dzieł sztuki  najbardziej zaangażował się Stanisław Lorentz, który był wieloletnim dyrektorem Muzeum.  Pełnił on tę funkcję prawie pięćdziesiąt lat. Dzisiaj w Muzeum Narodowym w Warszawie można podziwiać  bogate zbiory egipskiej, rzymskiej oraz greckiej sztuki starożytnej. W innym pomieszczeniu znajduje się galeria malarstwa polskiego od XIII wieku. Zwiedzający mogą także zapoznać się z twórczością malarzy zagranicznych. W Muzeum znajdują się bowiem nie tylko dzieła polskie, ale także włoskie, francuskie, holenderskie, niemieckie czy rosyjskie.  Muzeum Narodowe posiada też duży zbiór numizmatyczny oraz zbiory rzemiosła artystycznego. W budynku znajduje się także Muzeum Wojska Polskiego.
W lipcu 2011 roku z powodu rearanżacji zamknięto główny gmach Muzeum Narodowego w Warszawie.  Otwarcie planowane jest na wiosnę tego roku.  Wszystkie eksponaty znajdujące się w tym budynku można zobaczyć w Cyfrowym Muzeum Narodowym. Wystarczy tylko wejść na stronę internetową Muzeum Narodowego w Warszawie i siedząc przed monitorem komputera można podziwiać przepiękne obrazy oraz inne przedmioty mające znaczenie historyczne.  Oczywiście nie zastąpi to wizyty w Muzeum, ale w momencie jego zamknięcia dla zwiedzających jest dobrą alternatywą.
Rok 2012 jest  szczególny dla  tego największego w Polsce muzeum. W tym roku obchodzimy 150 rocznicę istnienia Muzeum Narodowego. Z tej okazji Narodowy Bank Polski  postanowił wybić 800 tysięcy monet o nominale 2 zł. Monety wykonane są ze stopu Nordic Gold i mają wejść do obiegu w maju 2012 roku.


Monety
Skup monet Warszawa

, 2 zł 2012 r. – 150-lecie Muzeum Narodowego w Warszawie, dwa złote NG, NBP – monety kolekcjonerskie, Monety 2 zł, 5 zł okolicznościowe, Monety 2 zł 2012
. Skupujemy monety, banknoty i inne kolekcje ze wszystkich dzielnic Warszawy – Warszawa Bemowo, Warszawa Białołęka, Warszawa Bielany, Warszawa Mokotów, Warszawa Ochota, Warszawa Praga-Południe, Warszawa Praga-Północ, Warszawa Rembertów, Warszawa Śródmieście, Warszawa Targówek, Warszawa Ursus, Warszawa Ursynów, Warszawa Wawer, Warszawa Wesoła, Warszawa Wilanów, Warszawa Włochy, Warszawa Wola, Warszawa Żoliborz

5/5 - (1 vote)