googlec6093d67cbbd58ee.html

Warszawa – 2 zł 2012 r. – Krzemionki Opatowskie, Zabytki Kultury Materialnej w Polsce, dwa złote NG

2 zł 2012 r. – Krzemionki Opatowskie – 
Zabytki Kultury Materialnej w Polsce


Wartość nominalna 2 zł
Próba (stop): Ng / GN (CuAl5Zn5Sn1)
Rozmiar: 27,00 mm
Waga: 8,15 g
Rodzaj bicia, stempla: zwykły
Obrzeże, kształt motyw rantu: 8 x NBP
Data wejścia do obiegu: 18 lipca 2012 r.
Preferowany stan zachowania: I (menniczy)

Monetę srebrną kupisz tutaj: 20 zł Krzemionki Opatowskie
 
Moneta o nominale 2 zł ze stopu Nordic Gold prezentująca Krzemionki Opatowskie wyemitowana przez NBP w ramach serii „Zabytki Kultury Materialnej w Polsce”.

Uwaga! Fotografia monety ma charakter poglądowy i ogólny, może więc odbiegać np. kolorystycznie od oryginału. Szczegóły dotyczące stanu zachowania znajdują się w opisie monety.


Krzemionki Opatowskie to jedno z ciekawszych miejsc znajdujących się w naszym kraju. Miejscowość ta znajduje się w województwie świętokrzyskim  w pobliżu  Ostrowca Świętokrzyskiego na terenie Obszaru Chronionego Krajobrazu Dolny Kamiennej.  Znajduje się tam największy na świecie kompleks pradawnych kopalń  z okresu neolitu. W tych kopalniach od wieków wydobywany jest krzemień pasiasty, który został nazwany polskim diamentem. Kamień ten kiedyś stosowany był do wzniecenia ognia oraz wykonywano z niego przeróżne ostre narzędzia, które służyły jako broń. Przez pewien czas nikt nie korzystał z możliwości tego pięknego kamienia, a w  dzisiejszych czasach krzemień pasiasty jest przede wszystkim wykorzystywany przez jubilerów. Doskonale komponuje się on ze srebrem, a wykonana z niego biżuteria cieszy się dużym zainteresowaniem na całym świecie.  Na świecie panuje opinia, że krzemień pasiasty to kamień dający moc , który ma właściwości lecznicze.
W Muzeum oraz w Rezerwacie Archeologiczno – Przyrodniczym znajdującym się w Krzemionkach można zobaczyć wiele interesujących rzeczy. Turyści podczas zwiedzania podziemnych tuneli  mogą dokładnie poznać warunki pracy dawnych górników oraz rzemieślników.  W trakcie spaceru po podziemnych tunelach zwracają na siebie uwagę także rysunki naskalne wykonane węglem z łuczyw, które powstały kilka tysięcy lat temu.
Kopalnie znajdujące się w Krzemionkach były aktywne w epoce neolitu oraz w epoce brązu. Szacuje się, że powstały one około czterech tysięcy lat przed naszą erą. Znajdujące się na terenie rezerwatu kopalnie zachowały się w prawie nie zmienionym stanie i przede wszystkim z tego powodu zaliczają się do najciekawszych tego typu obiektów na świecie, które chętnie odwiedzane są przez ludzi z całego świata.   Obecnie kopalnie w Krzemionkach Opatowskich starają się o wpisanie na listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO. Jeżeli to się uda, to z całą pewnością do gminy Bodzechów w województwie świętokrzyskim zacznie przybywać jeszcze większa ilość turystów niż do tej pory. 
W Krzemionkach Opatowskich  można zwiedzić 500 metrową trasę turystyczną, która znajduje się pod ziemią. Przedstawia ona wnętrza neolitycznych kopalń, znajduje się tam rekonstrukcja obozowiska górników, pracownie kamieniarskie oraz zadaszenie szybu górniczego, które zostało wykonane pięć tysięcy lat temu. W rezerwacie regularnie można zobaczyć także wystawy dotyczące górnictwa krzemienia w okresie neolitu oraz tego, w jaki sposób żyli ludzie w tym okresie. W Krzemionkach znajduje się także wioska neolityczna, która istnieje już około  pięciu  tysięcy lat. W wiosce tej prowadzone są  lekcje przedstawiające życie człowieka prehistorycznego.  Zwiedzać kompleks można tylko z przewodnikiem w określonych godzinach po wcześniejszej rezerwacji.
Narodowy Bank Polski w 2012 roku wyemituje kolejną monetę z serii „ Zabytki Kultury Materialnej w Polsce”. Tym razem będzie to moneta dwuzłotowa ze stopu Nordic Gold, która będzie przedstawiać właśnie Krzemionki Opatowskie.


Monety
Skup monet Warszawa

, 2 zł 2012 r. – Krzemionki Opatowskie, Zabytki Kultury Materialnej w Polsce, dwa złote NG, NBP – monety kolekcjonerskie, Monety 2 zł, 5 zł okolicznościowe, Monety 2 zł 2012
. Skupujemy monety, banknoty i inne kolekcje ze wszystkich dzielnic Warszawy – Warszawa Bemowo, Warszawa Białołęka, Warszawa Bielany, Warszawa Mokotów, Warszawa Ochota, Warszawa Praga-Południe, Warszawa Praga-Północ, Warszawa Rembertów, Warszawa Śródmieście, Warszawa Targówek, Warszawa Ursus, Warszawa Ursynów, Warszawa Wawer, Warszawa Wesoła, Warszawa Wilanów, Warszawa Włochy, Warszawa Wola, Warszawa Żoliborz

5/5 - (1 vote)