googlec6093d67cbbd58ee.html

Warszawa – 2 zł 2012 r. – Niszczyciel Błyskawica – Polskie okręty, dwa złote NG

2 zł 2012 r. – Niszczyciel Błyskawica – Polskie okręty

Wartość nominalna 2 zł
Próba (stop): Ng / GN (CuAl5Zn5Sn1)
Rozmiar: Ă 27,00 mm
Waga: 8,15 g
Rodzaj bicia, stempla: zwykły
Wielkość emisji: 800.000
Data wejścia do obiegu: 26 kwietnia 2012
Preferowany stan zachowania: I (menniczy)


„Polskie Okręty” to nowa seria monet emitowanych przez Narodowy Bank Polski. W 2012 roku do obiegu wejdzie pierwszy numizmat z tej serii o nominale 2 zł. Wykonana ona będzie ze stopu Nordic Gold. 

Uwaga! Fotografia monety ma charakter poglądowy i ogólny, może więc odbiegać np. kolorystycznie od oryginału. Szczegóły dotyczące stanu zachowania znajdują się w opisie monety.

Pierwszym okrętem w naszym kraju był prawdopodobnie okręt „Latarnia”, który wraz ze „Świętym Erykiem” brał udział w eskadrze organizowanej przez Jana Weyhera. W 1626 roku we flocie księcia pruskiego można było zobaczyć cztery okręty wydzierżawione od Gdańska: „Nadzieja”. „Powitanie”, „Walenty” oraz „Wielbłąd”
W czasie pierwszej wojny ze Szwecją w naszym kraju było już wiele okrętów. Część z nich została zniszczona, a część zdobyta przez Szwedów. Ogromna liczba polskich okrętów z floty Władysława IV została sprzedana w latach 1641 – 1643.
W drugiej wojnie światowej w walkach brały udział okręty podwodne typu Wilk.  Tego typu polskie okręty zostały zbudowane we Francji i składały się z trzech jednostek: ORP „Wilk”, ORP „Ryś” oraz ORP „Żbik”. We wrześniu 1939 roku „Ryś” i „Żbik”  został internowany do Szwecji. Po zakończeniu wojny obydwa polskie okręty wróciły do naszego kraju. Przez pewien czas służyły one w marynarce wojennej, a następnie zostały przetopione na złom. Okręt podwodny „Wilk” opuścił Morze Bałtyckie i dopłynął do Wielkiej Brytanii. Tam funkcjonował jako okręt szkoleniowy.  ORP „Wilk” po zakończeniu wojny także wrócił do Polski i tak samo jak „Żbik” czy „Ryś” po pewnym czasie został przetopiony na złom.
W połowie lat sześćdziesiątych w Gdańsku powstał projekt średnich okrętów desantowych. Prace nad budową tych okrętów prowadzono we współpracy z Radziecką Marynarką Wojenną. To właśnie Radziecka Marynarka miała być odbiorcą wybudowanych w Gdańsku okrętów. Miały one wziąć udział w ataku na wybrzeża państw Europy Zachodniej. Dwadzieścia trzy okręty z projekty 770 znalazło się w posiadaniu naszego kraju. Część  wybudowanych w Polsce okrętów znalazła się w posiadaniu Azji i Afryki, które w tych czasach były sojusznikami ZSRR.
Do najbardziej znanych okrętów desantowych, które powstały po 1945 roku zaliczamy ORP Gniezno oraz ORP Poznań. Pierwszy z okrętów wchodzi w skład  2 Dywizjonu Okrętów Transportowo – Minowych w  Świnoujściu. Został on wybudowany w Stoczni Północnej w Gdańsku. Do 2005 roku okrętem dowodził kapitan marynarki Jacek Doroś.  ORP Gniezno na swoim pokładzie może pomieścić dziewięć czołgów bądź siedemnaście samochodów oraz dziewięćdziesiąt osób desantu. Na pokładzie okrętu może także znajdować się spora ilość min.
ORP Poznań po raz pierwszy wypłynął na morze w 1991 roku. Tak samo jak ORP Gniezno wchodzi w skład 2 Dywizjonu Okrętów Transportowo – Minowych w Świnoujściu.  ORP Poznań jest przeznaczony do transportu żołnierzy wraz ze sprzętem i pojazdami. Na pokładzie okrętu może znaleźć się sto trzydzieści min. ORP Poznań w razie potrzeby ma także służyć do ewakuacji ludzi. Herb Poznania znajduje się na okręcie od 2003 roku, a jego matką chrzestną jest artystka Maria Łbik.  Jest to jeden z najbardziej popularnych polskich okrętów, który zachwyca swoim wyglądem oraz precyzją wykonania.

ORP Błyskawicaniszczyciel typu Grom wprowadzony do służby Marynarki Wojennej w 1937 roku. Od 1976 roku pełniący rolę okrętu-muzeum (zastąpił w tej roli ORP „Burza”). Do wybuchu II wojny światowej jeden z najszybszych i najnowocześniejszych niszczycieli świata. Jest jednostką bliźniaczą ORP „Grom”. Jedyny ocalały polski okręt zbudowany przed wojną, najstarszy na świecie wciąż istniejący niszczyciel oraz jedyna istniejąca jednostka koalicji antyhitlerowskiej, która walczyła od pierwszego do ostatniego dnia wojny.

Ĺąródło: Wikipedia

Monety
Skup monet Warszawa

, 2 zł 2012 r. – Niszczyciel Błyskawica – Polskie okręty, dwa złote NG, NBP – monety kolekcjonerskie, Monety 2 zł, 5 zł okolicznościowe, Monety 2 zł 2012
. Skupujemy monety, banknoty i inne kolekcje ze wszystkich dzielnic Warszawy – Warszawa Bemowo, Warszawa Białołęka, Warszawa Bielany, Warszawa Mokotów, Warszawa Ochota, Warszawa Praga-Południe, Warszawa Praga-Północ, Warszawa Rembertów, Warszawa Śródmieście, Warszawa Targówek, Warszawa Ursus, Warszawa Ursynów, Warszawa Wawer, Warszawa Wesoła, Warszawa Wilanów, Warszawa Włochy, Warszawa Wola, Warszawa Żoliborz

5/5 - (1 vote)