googlec6093d67cbbd58ee.html

Warszawa – 2 zł 2012 r. – Piotr Michałowski – Polscy Malarze XIX/XX Wieku, dwa złote NG

 

Polscy Malarze XIX/XX Wieku – Piotr Michałowski

Wartość nominalna 2 zł
Próba (stop): Ng / GN (CuAl5Zn5Sn1)
Rozmiar: 27,00 mm
Waga: 8,15 g
Rodzaj bicia, stempla: zwykły
Obrzeże, kształt motyw rantu: 8 x NBP
Wielkość emisji: 800.000
Data wejścia do obiegu: 2012
Preferowany stan zachowania: I (menniczy)

Moneta o nominale dwuzłotowa ze stopu Nordic Gold z wizerunkiem Piotra Michałowskiego (1800-1855) wyemitowana przez NBP w ramach serii „Polscy Malarze XIX/XX Wieku”.

Uwaga! Fotografia monety ma charakter poglądowy i ogólny, może więc odbiegać np. kolorystycznie od oryginału. Szczegóły dotyczące stanu zachowania znajdują się w opisie monety.

Piotr Michałowski to jeden z najbardziej cenionych polskich  artystów, którzy tworzyli w epoce romantyzmu. Urodził się on w 1800 roku w Krakowie. Pochodził z bogatej rodziny, która była właścicielem wielu ziem na terenie Małopolski. Michałowski od dzieciństwa pobierał nauki rysunku. Jego nauczycielem był Michał Stachowicz.  Jako dorosły mężczyzna studiował zarówno na Uniwersytecie Jagiellońskim jak i na Uniwersytecie w Getyndze. Nie uczył się jednak wtedy malarstwa. Uczęszczał na kierunki matematyczno – fizyczne ( fizyka, chemia, mineralogia ) oraz prawnicze. W Getyndze studiował także górnictwo i hutnictwo i uczył się języków orientalnych.
Przed Powstaniem Listopadowym można powiedzieć, że malował  tylko dla siebie i dla swojej rodziny. Jego żoną była hrabina Julia Olimpia Ostrowska, która urodziła mu siedmioro dzieci. Podczas powstania zajmował się nadzorowaniem produkcji broni i amunicji. Po zakończeniu walk wyjechał do Paryża i właśnie tam poznał malarstwo holenderskie, hiszpańskie oraz flamandzkie. Na początku doskonalił swoje techniki malarskie kopiując obrazy mistrzów, które znajdowały się w Luwrze. W 1833 roku zaczął tworzyć wyłącznie swoje dzieła. Dwa lata później wrócił do Polski i zamieszkał w Krzyżtoporzycach. W tej podkrakowskiej miejscowości przebywał do końca swojego życia.  Przez pewien czas był Prezesem Rady Administracyjnej miasta Krakowa oraz fundatorem Zakładu Św. Józefa dla Osieroconych Chłopców.  Cieszył się on dużym szacunkiem wśród mieszkańców.
Malarz odszedł z tego świata w 1855 roku. Został pochowany na Cmentarzu Rakowieckim w Krakowie.  Dopiero po śmierci został uznany za malarza formatu europejskiego. Świat usłyszał o nim dzięki Wystawie Krajowej we Lwowie w 1894 roku. Właśnie od tego momentu Michałowski zaczął być zaliczany do najlepszych polskich malarzy z okresu romantyzmu.  Obrazy tego malarza przedstawiały głównie konie oraz sceny batalistyczne. Specjalizował się także w portretach, których stworzył ogromną ilość. Michałowski pozostawił po sobie ponad tysiąc szkiców, które dzięki jego córkom systematycznie zaczęły znajdować się w muzeach.  Podobno jego obrazami zafascynował się także Pablo Picasso podczas wizyty w Muzeum Narodowym w Warszawie.  Do najbardziej znanych dzieł tego malarza zalicza się „Autoportret”, który można podziwiać w warszawskim muzeum, „Bitwa krakusów i studium konia” (Muzeum Narodowe w Poznaniu) oraz „Studium chłopca żydowskiego” znajdujące się w Muzeum Narodowym w Krakowie.  Obrazy tego wyjątkowego malarza można także podziwiać w Białymstoku, Bytomiu, Katowicach, Kielcach czy we Wrocławiu. Najwięcej obrazów mistrza znajduje się oczywiście w Muzeum Narodowym w Krakowie. W tym Muzeum znajduje się osiemdziesiąt siedem dzieł tego artysty, które podarowała córka malarza.
Narodowy Bank Polski od pewnego czasu wybija monety z serii „Polscy Malarze XIX/XX Wieku”. W 2012 roku do obiegu wejdzie moneta okolicznościowa właśnie z wizerunkiem Piotra Michałowskiego. Będzie to moneta dwuzłotowa wykonana ze stopu Nordic Gold.


Monety
Skup monet Warszawa

, 2 zł 2012 r. – Piotr Michałowski – Polscy Malarze XIX/XX Wieku, dwa złote NG, NBP – monety kolekcjonerskie, Monety 2 zł, 5 zł okolicznościowe, Monety 2 zł 2012
. Skupujemy monety, banknoty i inne kolekcje ze wszystkich dzielnic Warszawy – Warszawa Bemowo, Warszawa Białołęka, Warszawa Bielany, Warszawa Mokotów, Warszawa Ochota, Warszawa Praga-Południe, Warszawa Praga-Północ, Warszawa Rembertów, Warszawa Śródmieście, Warszawa Targówek, Warszawa Ursus, Warszawa Ursynów, Warszawa Wawer, Warszawa Wesoła, Warszawa Wilanów, Warszawa Włochy, Warszawa Wola, Warszawa Żoliborz

5/5 - (1 vote)