googlec6093d67cbbd58ee.html

Warszawa – 2 zł 2012 r. – Stefan Banach (1892-1945), dwa złote NG

2 zł 2012 r. – Stefan Banach

Wartość nominalna 2 zł
Próba (stop): Ng / GN (CuAl5Zn5Sn1)
Rozmiar: Ă 27,00 mm
Waga: 8,15 g
Rodzaj bicia, stempla: zwykły
Obrzeże, kształt motyw rantu: 8 x NBP
Wielkość emisji: 800.000
Data wejścia do obiegu: 3 kwietnia 2012

Preferowany stan zachowania: I (menniczy)

Moneta okolicznościowa o nominale 2 zł ze stopu Nordic Gold wyemitowana przez NBP dla upamiętnienia postaci wybitnego polskiego matematyka profesora Stefana Banacha (1892-1945).

Uwaga! Fotografia monety ma charakter poglądowy i ogólny, może więc odbiegać np. kolorystycznie od oryginału. Szczegóły dotyczące stanu zachowania znajdują się w opisie monety.

Stefan Banach to wybitny polski matematyk, który w trakcie swojego życia zawodowego wydał ponad sześćdziesiąt publikacji naukowych. Wszystkie jego prace miały znaczący wpływ na  światową naukę. Stefan Banach jest znany przede wszystkim z tego, iż przyczynił się do powstania analizy funkcjonalnej.
Urodził się on 30 marca 1892 roku. Rodzina nie interesowała się za bardzo jego osobą i już jako piętnastolatek musiał zarabiać na swoje utrzymanie. Zajmował się udzielaniem korepetycji z matematyki, która była jego ulubionym przedmiotem szkolnym. Po zdaniu egzaminu maturalnego zaczął pracować w kawiarni. W tym czasie matematykę studiował jako samouk. Przez pewien czas uczęszczał na Uniwersytet Jagielloński. Następnie rozpoczął studia na Politechnice Lwowskiej. Tam właśnie uczyli się najlepsi matematycy. Po dwóch latach nauki rozpoczęła się I wojna światowa i Banach nie mógł ukończyć uczelni. Skończył ją z, tzw. półdyplomem. W czasie wojny wrócił do rodzinnego Krakowa. Nadal poświęcał wiele czasu zagadnieniom matematycznym.
Stefana Banacha odkrył matematyk Hugo Steinhaus i to właśnie jemu Banach zawdzięcza to, że został zaliczony do najbardziej wybitnych matematyków na świecie. Znajomość Banacha ze Steinhausem zaczęła się w momencie, gdy Steinhaus podszedł do grupki osób, które rozmawiały o matematyce. Zainteresował się on rozmową, ponieważ usłyszał słowa świadczące o tym, że dane osoby wiedziały dużo na temat „królowej nauk”. Wśród tych osób znajdował się właśnie Stefan Banach. Steinhaus opowiedział mu o projekcie nad którym pracuje od pewnego czasu. Po kilku dniach matematyk urodzony w Krakowie przyniósł mu gotowe rozwiązanie. W ten sposób właśnie powstała pierwsza publikacja Banacha, a jego kariera naukowa zaczęła rozwijać się w błyskawicznym tempie.
Znajomość ze Steinhausem bardzo mu pomogła w karierze. Dzięki niemu rozpoczął pracę na Politechnice Lwowskiej, chociaż nie ukończył nawet studiów. W 1922 roku zdał egzamin doktorancki. Nie przygotowywał się do niego w ogóle i zdał go bez żadnego problemu. W tym samym roku otrzymał nominację na profesora nadzwyczajnego.  Pięć lat później został profesorem zwyczajnym na Uniwersytecie Jana Kazimierza we Lwowie.  Banach został także członkiem Polskiej Akademii Umiejętności.  Do tego towarzystwa naukowego należeli najbardziej wybitni ludzie.  W 1939 roku Stefan Banach został prezesem Polskiego Towarzystwa Matematycznego. Banach był także jednym z założycieli wydawnictwa  Monografie Matematyczne. Dzięki temu jego dzieła ukazywały się w druku i większość z nich przetrwała do dnia dzisiejszego.  Stefan Banach wielokrotnie był nagradzany za swoje umiejętności. W 1945 roku został pochowany na Cmentarzu Łyczakowskim we Lwowie. Jego grób znajduje się obok grobu Marii Konopnickiej.
W lutym 2012 roku do obiegu wejdzie moneta okolicznościowa o nominale 2 zł, która będzie upamiętnieniem postaci tego wybitnego polskiego matematyka. Moneta będzie wyemitowana przez Narodowy Bank Polski . Wykonana zostanie ze stopu Nordic Gold , a jej wielkość emisji wynosi 800 tysięcy.


Monety
Skup monet Warszawa

, 2 zł 2012 r. – Stefan Banach (1892-1945), dwa złote NG, NBP – monety kolekcjonerskie, Monety 2 zł, 5 zł okolicznościowe, Monety 2 zł 2012
. Skupujemy monety, banknoty i inne kolekcje ze wszystkich dzielnic Warszawy – Warszawa Bemowo, Warszawa Białołęka, Warszawa Bielany, Warszawa Mokotów, Warszawa Ochota, Warszawa Praga-Południe, Warszawa Praga-Północ, Warszawa Rembertów, Warszawa Śródmieście, Warszawa Targówek, Warszawa Ursus, Warszawa Ursynów, Warszawa Wawer, Warszawa Wesoła, Warszawa Wilanów, Warszawa Włochy, Warszawa Wola, Warszawa Żoliborz

5/5 - (1 vote)