googlec6093d67cbbd58ee.html

Warszawa – 2 zł 2012 r. – Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy – 20 lat – WOŚP, dwa złote NG

2 zł 2012 r. – 20 lat Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

Wartość nominalna 2 zł
Próba (stop): Ng / GN (CuAl5Zn5Sn1)
Rozmiar: Ă 27,00 mm
Waga: 8,15 g
Rodzaj bicia, stempla: zwykły
Obrzeże, kształt motyw rantu: 8 x NBP
Wielkość emisji: 800.000
Data wejścia do obiegu: 5 stycznia 2012
Preferowany stan zachowania: I (menniczy)

Moneta okolicznościowa o nominale 2 zł ze stopu Nordic Gold wybita dla upamiętnienia 20-lecia Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. NBP wyemitowało również podobną monetę z okazji 10-rocznicy WOŚP: 2 zł 2003 r. – 10 lat WOŚP: [ 2 zł z 2003 r. WOŚP ]

Uwaga! Fotografia monety ma charakter poglądowy i ogólny, może więc odbiegać np. kolorystycznie od oryginału. Szczegóły dotyczące stanu zachowania znajdują się w opisie monety.

Wielka Orkiestra  Świątecznej Pomocy towarzyszy już nam od dwudziestu lat. W ciągu wszystkich odbytych do tej pory Finałów udało się  uzbierać wystarczającą kwotę, żeby móc zakupić  około 23, 5 tysiąca  nowoczesnych urządzeń medycznych  dla ponad 600 szpitali znajdujących się na terenie naszego kraju.  Fundacja Jurka Owsiaka jest aktywna przez cały rok, a nie tylko w drugą niedzielę stycznia.  Wielka Orkiestra   prowadzi także sześć ogólnopolskich programów medycznych oraz systematycznie organizuje szkolenia z pierwszej pomocy w szkołach podstawowych.  Nie tylko w drugą połowę stycznia możemy wspomagać tę organizację charytatywną. Przez cały rok można wpłacać pieniądze na ich konto, można także ich wspomóc  oddając swój jeden procent. W czasie wakacji  Fundacja Owsiaka  w podziękowaniu za dobre serce okazane w trakcie corocznej zbiórki organizuje Przystanek Woodstock, który należy do największych oraz najbardziej kontrowersyjnych festiwali w naszym kraju.
Przygoda z Orkiestrą tak naprawdę rozpoczęła się spontanicznie i ani Jurek Owsiak, ani pozostali założyciele nie myśleli nawet, że ich akcja nie będzie jednorazowa. Zbiórka została zorganizowana głównie przez kardiochirurgów z Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie. Chcieli oni  uzbierać pieniądze na sprzęt medyczny, który był potrzebny umierającym dzieciom, a  ośrodka nie było na to stać.  Wielki sukces pierwszego Finału sprawił, że został kupiony sprzęt zarówno dla Centrum Zdrowia Dziecka , jak i  wielu innych ośrodków kardiochirurgii dziecięcej znajdujących się w Polsce.  Postanowiono zarejestrować organizację w sądzie i kontynuować działalność.  Od tej pory ta organizacja charytatywna  co roku  przeprowadza jednodniową zbiórkę na nowoczesne sprzęty medyczne, które mogą uratować życie.
W czasie Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy nie tylko zbierane są pieniądze przez wolontariuszy. Organizacja w tym czasie prowadzi także licytację różnych przedmiotów, które dostaje od sponsorów.  Są to przeróżne rzeczy od ulubionej koszulki premiera po, na przykład samochód Adama Małysza. Co roku licytowane są także specjalne serduszka, które są wykonane z najwyższej jakości złota i niektórzy są wstanie zapłacić naprawdę dużo. Licytowane są także złote karty kredytowe. Do tej pory za taką kartę zapłaciła najwięcej Marta Wiśniewska, która w ten sposób ofiarowała Fundacji  550 000 zł.  Pieniądze z takich licytacji także  są przeznaczone na zakup sprzętu medycznego. Fundacja raz w roku udostępnia do wiadomości publicznej szczegółowe rozliczenie, żeby wszyscy mogli zobaczyć na co zostały przeznaczone pieniądze zebrane w trakcie Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.
Narodowy Bank Polski z  okazji 20- lecia Wielkiej Orkiestry wyemitował monetę okolicznościową 2zł ze stopu Nordic Gold. Wielkość emisji wynosi 800 tysięcy. Podobna moneta została wyemitowana dziesięć lat temu, kiedy także był obchodzony okrągły jubileusz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.  Numizmat, który aktualnie znajduje się w emisji, bierze udział w akcji: zamień 2zł z portfela na 2zł kolekcjonera.


Monety
Skup monet Warszawa

, 2 zł 2012 r. – Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy – 20 lat – WOŚP, dwa złote NG, NBP – monety kolekcjonerskie, Monety 2 zł, 5 zł okolicznościowe, Monety 2 zł 2012
. Skupujemy monety, banknoty i inne kolekcje ze wszystkich dzielnic Warszawy – Warszawa Bemowo, Warszawa Białołęka, Warszawa Bielany, Warszawa Mokotów, Warszawa Ochota, Warszawa Praga-Południe, Warszawa Praga-Północ, Warszawa Rembertów, Warszawa Śródmieście, Warszawa Targówek, Warszawa Ursus, Warszawa Ursynów, Warszawa Wawer, Warszawa Wesoła, Warszawa Wilanów, Warszawa Włochy, Warszawa Wola, Warszawa Żoliborz

5/5 - (1 vote)