googlec6093d67cbbd58ee.html

Warszawa – 20 zł 2012 r. – Piotr Michałowski – Polscy Malarze XIX/XX Wieku

20 zł 2012 r. – Piotr Michałowski – Polscy Malarze XIX/XX Wieku

Wartość nominalna 20 zł
Próba (stop): Ag 925
Rozmiar: 28 x 40 mm
Waga: 28,28 g
Rodzaj bicia, stempla: lustrzany + tampodruk
Obrzeże, kształt motyw rantu: gładki
Wielkość emisji: 30.000
Data wejścia do obiegu: 28 listopada 2012
Preferowany stan zachowania: I (menniczy / L)
 
Srebrna moneta kolekcjonerska o nominale 20 zł z wizerunkiem Piotra Michałowskiego (1800-1855) wyemitowana przez NBP w ramach serii „Polscy Malarze XIX/XX Wieku”.

Uwaga! Fotografia monety ma charakter poglądowy i ogólny, może więc odbiegać np. kolorystycznie od oryginału. Szczegóły dotyczące stanu zachowania znajdują się w opisie monety.

W 2012 roku do obiegu wejdzie srebrna moneta kolekcjonerska o nominale 20 zł z wizerunkiem Piotra Michałowskiego – jednego z bardziej popularnych polskich malarzy. Moneta wyemitowana przez Narodowy Bank Polski zalicza się do serii „Polscy Malarze XIX/XX Wieku”.

Piotr Michałowski to malarz z okresu romantyzmu, który pochodził z bogatej, ziemiańskiej rodziny. Urodził się on w 1800 roku w Krakowie. Był on człowiekiem dobrze wykształconym. Jako mały chłopiec uczył się rysunku u Michała Stachowicza.  Studiował  nauki matematyczno – przyrodnicze, ekonomiczne oraz humanistyczne na Uniwersytecie Jagiellońskim. Po zakończeniu edukacji w Krakowie wyjechał do Getyngi, żeby studiować prawo oraz rozszerzyć wiedzę historyczną. Prywatnie był mężem Julii Olimpii Ostrowskiej, z którą miał siedmioro dzieci. W wolnych chwilach zajmował się szkicowaniem kuźni tomaszowskich oraz rysował kowali przy pracy i mieszczan tomaszowskich. Przez cały czas malował także portrety. Przez lata uczył się malarstwa kopiując znanych malarzy.

Jego twórczość artystyczna rozwinęła się po Powstaniu Listopadowym podczas którego zajmował się nadzorowaniem produkcji broni i amunicji.  Gdy powstanie się zakończyło  postanowił  wyjechać do Paryża. Tam poznał malarstwo hiszpańskie, flamandzie oraz holenderskie i rozwinął swoje umiejętności artystyczne.  Ogromnym  autorytetem dla Piotra Michałowskiego był także polski malarz Aleksander Orłowski. W 1837 roku malarz wrócił do Polski i zamieszkał w Krzyżtoporzycach i w tej miejscowości pozostał aż do śmierci. Jedenaście lat później stał się fundatorem Zakładu Św. Józefa dla Osieroconych Chłopców. Zakład ten działał przez dwa lata. Malarz był także Prezesem Rady Administracyjnej miasta Krakowa. Udzielał się bardzo aktywnie i cieszył się szacunkiem wśród ludzi, którzy znali go osobiście.
Ten malarz z epoki romantyzmu specjalizował się w scenach batalistycznych. Najczęściej malował konie oraz wizerunki osób związanych z wojskiem.  W szczególności fascynował się  postacią cesarza Napoleona. Jest on także twórcą wielu obrazów, które przedstawiały sceny z życia wsi. Wszystkie jego obrazu charakteryzują się dużą ekspresją oraz doskonałą kolorystyką. Były też one wyjątkowo realistyczne. Podobno dziełami Michałowskiego zachwycał się sam Pablo Picasso podczas wizyty w Muzeum Narodowym w Warszawie.
Michałowski malował dużo, ale jego dzieła przez długi czas nie były nikomu znane. Dopiero po Wystawie Krajowej we Lwowie w 1894 roku uznano go za malarza europejskiego formatu. Malarz umarł w 1855 roku, a jego grób znajduje się na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie. Artysta pozostawił po sobie ponad tysiąc szkiców. Od 1917 roku osiemdziesiąt dwie prace tego malarza można podziwiać w Muzeum Narodowym w Krakowie.  Jego obrazy znajdują się także w muzeum w Białymstoku, Warszawie, Poznaniu, Kielcach, Katowicach oraz we Wrocławiu. Dzieła artysty najczęściej trafiały tam dzięki córkom malarza, które postanowiły oddać obrazy swojego ojca. Być może właśnie taka była jego ostatnia wola.


Monety
Skup monet Warszawa

, 20 zł 2012 r. – Piotr Michałowski – Polscy Malarze XIX/XX Wieku, NBP – monety kolekcjonerskie, Monety polskie, kolekcjonerskie po denominacji od 1995 do 2016, Monety 2012 r.
. Skupujemy monety, banknoty i inne kolekcje ze wszystkich dzielnic Warszawy – Warszawa Bemowo, Warszawa Białołęka, Warszawa Bielany, Warszawa Mokotów, Warszawa Ochota, Warszawa Praga-Południe, Warszawa Praga-Północ, Warszawa Rembertów, Warszawa Śródmieście, Warszawa Targówek, Warszawa Ursus, Warszawa Ursynów, Warszawa Wawer, Warszawa Wesoła, Warszawa Wilanów, Warszawa Włochy, Warszawa Wola, Warszawa Żoliborz

5/5 - (1 vote)