googlec6093d67cbbd58ee.html

Warszawa – 20 zł 2015 r. – Alfred Wierusz-Kowalski – Polscy Malarze XIX/XX w.

20 zł 2015 r. – Alfred Wierusz-Kowalski – Polscy Malarze XIX/XX w.

Wartość nominalna 20 zł
Próba (stop): Ag 925
Rozmiar: 28 x 40 mm
Waga: 28,28 g
Rodzaj bicia, stempla: lustrzany + tampodruk
Obrzeże, kształt motyw rantu: gładki
Wielkość emisji: do 30.000
Data wejścia do obiegu: 30 lipca 2015
Stan I (menniczy)

Srebrna moneta kolekcjonerska z serii "Polscy Malarze XIX/XX w." wyemitowana dla upamiętnienia polskiego malarza Alfreda Wierusz-Kowalskiego w setną rocznicę śmierci artysty.

Uwaga! Fotografia monety ma charakter poglądowy i ogólny, może więc odbiegać np. kolorystycznie od oryginału. Szczegóły dotyczące stanu zachowania znajdują się w opisie monety.
Moneta w zestawie z certyfikatem i w eleganckim oryginalnym etui NBP.

Alfred Wierusz-Kowalski (1849-1915) – urodzony w Suwałkach polski malarz od 1873 roku mieszkający na stałe w Monachium. Reprezentował monachijską szkołę realizmu. Artysta studiował w Akademi Sztuk Pięknych w Dreźnie i Akademii Monachijskiej. Jego obrazy dobrze trafiały w ówczesne gusta i od razu zdobyły dużą popularność czego dowodem były liczne nagrody na międzynarodowych wystawach w Europie i w USA. Malował głównie kameralne sceny wsi i małych miasteczek, polowania, zaprzęgi konne zwłaszcza sanie zimą, samotne wilki, jeźdźców często orientalnych jak Tatarzy czy Czerkiesi. Krótka podróż po Afryce Północnej zaowocowała serią obrazów o tematyce arabskiej. Pod koniec życia zatrudniał młodych malarzy którzy kopiowali jego największe dzieła a sam artysta tylko sygnował je swoim nazwiskiem co mocno "zdewaluowało" jego twórczość. Alfred Wierusz-Kowalski jest artystą mniej w Polsce znanym niż Matejko czy Gierymski ale jego styl i tematyka obazów bardzo zapadają w pamięć odbiorcy. 


Monety
Skup monet Warszawa

, 20 zł 2015 r. – Alfred Wierusz-Kowalski – Polscy Malarze XIX/XX w., NBP – monety kolekcjonerskie, Monety polskie, kolekcjonerskie po denominacji od 1995 do 2016, Monety 2015 r.
. Skupujemy monety, banknoty i inne kolekcje ze wszystkich dzielnic Warszawy – Warszawa Bemowo, Warszawa Białołęka, Warszawa Bielany, Warszawa Mokotów, Warszawa Ochota, Warszawa Praga-Południe, Warszawa Praga-Północ, Warszawa Rembertów, Warszawa Śródmieście, Warszawa Targówek, Warszawa Ursus, Warszawa Ursynów, Warszawa Wawer, Warszawa Wesoła, Warszawa Wilanów, Warszawa Włochy, Warszawa Wola, Warszawa Żoliborz

5/5 - (1 vote)