googlec6093d67cbbd58ee.html

Warszawa – 20 zł 2015 r. – Długosz – 600. rocznica urodzin Jana Długosza, banknot kolekcjonerski

20 zł 2015 r. – 600. rocznica urodzin Jana Długosza

Wartość nominalna 20 zł
Wielkość emisji: do 30.000
Rozmiar: 138 x 69 mm
Wyemitowano w roku: 24 sierpnia 2015
Preferowany stan zachowania: I (UNC)

"Annales seu cronicae incliti Regni Poloniae" czyli "Roczniki, czyli kroniki sławnego Królestwa Polskiego" to jedno z jawybitniejszych dzieł średniowiecznej historiografii nie tylko polskiej ale światowej. Dla upamiętnienia 600. rocznicy urodzin ich autora Narodowy Bank Polski postanowił wyemitować wyjątkowy banknot kolekcjonerski o nominale 20 zł. Autorem "Kronik" jest oczywiście Jan Długosz – wybitny historyk, geograf, dyplomata, wychowawca synów Kazimierza Jagiellończyka i duchowny.

Uwaga! Fotografia banknotu ma charakter poglądowy i ogólny, może więc odbiegać np. kolorystycznie od oryginału. Szczegóły dotyczące stanu zachowania znajdują się w opisie banknotu.
Banknot w oryginalnym kartonowym blistrze NBP.

Jan Długosz urodził się w Brzeźnicy (obecnie woj. łódzkie) w 1415 roku w średniozamożnej rodzinie szlacheckiej. Jego ojciec – Jan "senior" Długosz herbu Wieniawa za zasługi w czasie bitwy grunwaldzkiej otrzymał starostwo brzeskie. Młody Długosz najpierw uczęszczał do szkoły parafialnej w Nowym Korczynie, potem przez trzy lata studiował na Akademii Krakowskiej jednak żadnego tytułu naukowego nie zdobył. Przez wiele lat był zaufanym współpracownikiem biskupa Zbigniewa Oleśnickiego dzięki któremu został kanonikiem krakowskim w 1436 roku. Po jego śmierci trafił na dwór wawelski i do samej śmierci w 1480 roku służył królowi Kazimierzowi Jagiellończykowi. M.in. od 1467 roku pełnił funkcję wychowawcy młodych królewiczów, był posłem do Rzymu, do Czech, na Węgry.
Największą ponadczasową sławę przyniosły mu "Roczniki, czyli kroniki sławnego Królestwa Polskiego" które po dzś dzień są jednym z najważniejszych źródeł o historii polskiego średniowiecza. "Kroniki" Jan Długosz zaczął spisywać koło roku 1455 i kontynuował to dzieło aż do śmierci. Pierwszy tom kronik jest opowieścią o legendarnych początkach państwowości polskiej oraz źródłem wiedzy o dawnych wierzeniach i obyczajach. Swoją wyjątkowość "Kroniki" zawdzięczają temu, że Długosz miał dostęp do archiwów kancelarii królewskiej i umiał to wykorzystać. Najlepiej ujęte są czasy współczesne kronikarzowi czyli panowanie Jagiellonów. Autor miał tutaj oprócz dokumentów królewskich dostęp do naocznych świadków wydzrzeń. Tak m.in. było z opisem wojny z Zakonem Krzyżackim i bitwy grunwaldzkiej 1410 roku gdzie walczył jego ojciec i stryj.
Choć "Kroniki" Długosza zostały współcześnie poddane naturalnej krytyce naukowej i wiele informacji w nich zawartych często mijało się z faktami to nadal jest to podstawowe dzieło o historii polskiego średniowiecza. Jan Długosz był, jest i będzie niekwestionowanym pionierem naszej historiografii. 


Monety
Skup monet Warszawa

, 20 zł 2015 r. – Długosz – 600. rocznica urodzin Jana Długosza, banknot kolekcjonerski, NBP – monety kolekcjonerskie, Monety polskie, kolekcjonerskie po denominacji od 1995 do 2016, Monety 2015 r.
. Skupujemy monety, banknoty i inne kolekcje ze wszystkich dzielnic Warszawy – Warszawa Bemowo, Warszawa Białołęka, Warszawa Bielany, Warszawa Mokotów, Warszawa Ochota, Warszawa Praga-Południe, Warszawa Praga-Północ, Warszawa Rembertów, Warszawa Śródmieście, Warszawa Targówek, Warszawa Ursus, Warszawa Ursynów, Warszawa Wawer, Warszawa Wesoła, Warszawa Wilanów, Warszawa Włochy, Warszawa Wola, Warszawa Żoliborz

5/5 - (1 vote)