googlec6093d67cbbd58ee.html

Warszawa – 200 zł 2012 r. – Bolesław Prus (1847-1912)

200 zł 2012 r. – Bolesław Prus (1847-1912)

Wartość nominalna 200 zł
Próba (stop): Au 900
Rozmiar: Ă 27 mm
Waga: 15,5 g
Obrzeże, kształt motyw rantu: gładki
Wielkość emisji: 3.000
Data wejścia do obiegu: 20 września 2012
Preferowany stan zachowania: I (menniczy / L)

Kolekcjonerze, jeśli jesteś zainteresowany tą pozycją, zarejestruj konto, to trwa kilkanaście sekund – otrzymasz powiadomienie gdy moneta będzie dostępna: REJESTRACJA

Złota moneta kolekcjonerska o nominale 200 zł wybita dla upamiętnienia postaci wybitnego polskiego pisarza Bolesława Prusa (1847-1912). 

Uwaga! Fotografia monety ma charakter poglądowy i ogólny, może więc odbiegać np. kolorystycznie od oryginału. Szczegóły dotyczące stanu zachowania znajdują się w opisie monety. Moneta w zestawie z certyfikatem i w oryginalnym etui NBP.


Bolesław Prus zalicza się do jednych z najlepszych polskich pisarzy, który był współtwórcą polskiego realizmu.  Stworzone przez niego dzieła stały się klasyką literatury i cieszą się popularnością na całym świecie.  Urodził się on 20 sierpnia 1847 roku i tak naprawdę nazywał się Aleksander Głowacki. Jego ojcem był Antoni Głowacki, a mama nazywała się Apolonia – obydwoje pochodzili z rodów szlacheckich.  Umarli oni wcześnie i opiekę nad Aleksandrem sprawowała ciotka Domicella z Trembińskich Olszewska.  Aleksander miał starszego brata, który cierpiał na chorobę psychiczną.
Aleksander uczęszczał do szkoły w Lublinie, kontynuował naukę także w Siedlcach oraz w Kielcach. Mając zaledwie kilkanaście lat wziął udział w powstaniu styczniowym.  W czasie walk doznał poważnej kontuzji głowy i już nigdy nie powrócił całkowicie do zdrowia. Po powstaniu przez pewien czas przebywał w więzieniu w Lublinie. Gdy wyszedł na wolność ukończył liceum i rozpoczął studia na wydziale matematyczno – fizycznym. Początkowo zarabiał na życie jako guwerner oraz robotnik w fabryce Lilpopa w Warszawie.
Od 1864 roku rozpoczął działalność publicystyczną oraz pisarską. Właśnie wtedy zaczął używać pseudonimu Bolesław Prus. Jego kariera pisarska rozwinęła się tak naprawdę w 1879 roku. Właśnie od tego roku we wszystkich pismach, z którymi współpracował  zaczęły ukazywać się jego nowele oraz szkice powieści.  Jego pierwszą większą powieścią była „Placówka”, która powstała w latach 1885 – 1886. Jednak to nie ona stała się jego największym dziełem tylko powieść „Lalka „, która została wydana cztery lata później. Przez całe swoje życie Bolesław Prus był  aktywnym działaczem społecznym. Do dnia dzisiejszego dzieci z terenów wiejskich otrzymują stypendium jego imienia. Zapisał to w testamencie. Bolesław Prus był także  mocno zaangażowany w życie publiczne. Zawsze był wrażliwy na losy biednych oraz pokrzywdzonych. Swoje życie zakończył w 1912 roku  i nie zdążył dokończyć powieści nad którą pracował. Pozostawił on jednak po sobie wiele utworów literackich , które do dnia dzisiejszego cieszą się ogromną popularnością.  Do największych jego dzieł należy „Lalka”  ,  „Katarynka”, „Placówka” oraz „Emancypantki”. Niektóre z jego nowel są obowiązkowymi lekturami szkolnymi z okresu pozytywizmu.  Młodzież nie zawsze fascynuje się stylem Prusa, ale z czasem z całą pewnością zaczyna rozumieć jego dzieła. W swoich utworach Prus jako pierwszy przedstawił wieśniaka inaczej niż do tej pory. W jego twórczości nie był on tylko przedmiotem. W powieściach Głowackiego wieśniak stał się głównym bohaterem i  został on przedstawiony z sympatia oraz ze zrozumieniem.   Twórczość Bolesława Prusa została przetłumaczona na kilkanaście języków.  Jego powieści stały się inspiracją do powstania wielu scenariuszy filmowych oraz spektakli teatralnych.
W 2012 roku Narodowy Bank Polski wybił cztery tysiące złotych monet kolekcjonerskich  o nominale 200 zł z wizerunkiem Bolesława Prusa. Planowaną datą wejścia do obiegu jest luty 2012.


Monety
Skup monet Warszawa

, 200 zł 2012 r. – Bolesław Prus (1847-1912), NBP – monety kolekcjonerskie, Monety polskie, kolekcjonerskie po denominacji od 1995 do 2016, Monety 2012 r.
. Skupujemy monety, banknoty i inne kolekcje ze wszystkich dzielnic Warszawy – Warszawa Bemowo, Warszawa Białołęka, Warszawa Bielany, Warszawa Mokotów, Warszawa Ochota, Warszawa Praga-Południe, Warszawa Praga-Północ, Warszawa Rembertów, Warszawa Śródmieście, Warszawa Targówek, Warszawa Ursus, Warszawa Ursynów, Warszawa Wawer, Warszawa Wesoła, Warszawa Wilanów, Warszawa Włochy, Warszawa Wola, Warszawa Żoliborz

5/5 - (1 vote)