googlec6093d67cbbd58ee.html

Warszawa – 50 zł 2015 r. – Kazimierz Jagiellończyk – Skarby Stanisława Augusta (9)

50 zł 2015 r. – Kazimierz Jagiellończyk – Skarby Stanisława Augusta

Wartość nominalna 50 zł
Stop (próba): Srebro Ag 999
Waga: 62,20 g
Wymiar: 45 mm
Rodzaj bicia, stempla: zwykły
Obrzeże, kształt motyw rantu: gładki
Wielkość emisji: do 5.250 
Data emisja: 3 grudnia 2015
Preferowany stan zachowania: I (menniczy)
WYSYŁKI / ODBIORY OKOŁO 10 GRUDNIA

Srebrna moneta kolekcjonerska o nominale 50 zł wyemitowana przez NBP w ramach serii "Skarby Stanisława Augusta".

Uwaga! Fotografia monety ma charakter poglądowy i ogólny, może więc odbiegać np. kolorystycznie od oryginału. Szczegóły dotyczące stanu zachowania znajdują się w opisie monety.
Moneta w zestawie z certyfikatem i w eleganckim oryginalnym etui NBP.

Stanisław August Poniatowski jest słusznie uważany za ojca polskiej numizmatyki. Stworzył on największy w kraju zbiór monet i praktycznie zaszczepił na rodzimy grunt ideę ich kolekcjonownia. Jako wielki mecenas sztuki król zamówił u włoskiego artysty Bacciarell’egi wyjątkową serię 22 obrazów – poczet królów Polski. Stasnisław August postanowił połączyć obie pasje i polecił na podstawie portretów władców Bacciarellego stworzyć kolekcję złotych i srebrnych medali. Brakujący 23 numizmat z wizerunkiem Stanisława Leszczyńskiego powstał prawdopodobnie wg projektu Jana Bogumiła Plerscha. Ostatni 24 medal portretem samego Stanisława Augusta z powodu abdykacji i śmierci monarchy nigdy nie powstał. Seria medali po różnych perypetiach trafiła ostatecznie do Narodowego Muzeum Historii Ukrainy w Kijowie.
W 2013 roku NBP postanowił przybliżyć tę niezwykłą kolekcję emitując pierwszy z 24 zapowiedzianych numizmatów z wizerunkiem Bolesław Chrobrego. Każdego roku planowane jest wybicie trzech srebrnych i 3 złotych monet o nominałach 50 i 500 zł z podobiznami królów Polski aż do inicjatora oryginalnej kolekcji Stanisława Poniatowskiego. Moneta z wizerunkiem Kazimierza Jagielończyka jest dziewiątą wyemitowaną w ramach serii "Skarby Stanisława Augusta"

Kazimierz IV Andrzej Jagiellończyk (1427-1492) panował jako wielki książę litewski w latach 1440–1492 i król Polski w latach 1447–1492. Wstąpił na polski tron po trzech latach bezkrólewia spowodowanego tragiczną śmiercią swojego starszego brata Władysława III pod Warną w 1444 roku. Panowal wyjątkowo długo (52 lata) i z okresem jego panowania nalezy wiązać wzrost znaczenia dynastii Jagiellonów. Do największych sukcesów należy zwycięstwo w trzynastoletniej wojnie z Zakonek Krzyżackim w wyniku którego Polska odzyskała Pomorze Gdańskie. W polityce wewnętrznej starał się zjednać średnią szlachtę przeciwko nadmiernym wpływom arystokracji. Za jego panowania rozpoczał się proces ograniczania wpływów mieszczaństwa na rzecz szlachty


Monety
Skup monet Warszawa

, 50 zł 2015 r. – Kazimierz Jagiellończyk – Skarby Stanisława Augusta (9), NBP – monety kolekcjonerskie, Monety polskie, kolekcjonerskie po denominacji od 1995 do 2016, Monety 2015 r.
. Skupujemy monety, banknoty i inne kolekcje ze wszystkich dzielnic Warszawy – Warszawa Bemowo, Warszawa Białołęka, Warszawa Bielany, Warszawa Mokotów, Warszawa Ochota, Warszawa Praga-Południe, Warszawa Praga-Północ, Warszawa Rembertów, Warszawa Śródmieście, Warszawa Targówek, Warszawa Ursus, Warszawa Ursynów, Warszawa Wawer, Warszawa Wesoła, Warszawa Wilanów, Warszawa Włochy, Warszawa Wola, Warszawa Żoliborz

5/5 - (1 vote)