googlec6093d67cbbd58ee.html

Warszawa – 10 zł 2012 r. – 150-lecie Muzeum Narodowego w Warszawie

10 zł 2012 r. – 150-lecie Muzeum Narodowego w Warszawie

Wartość nominalna 10 zł
Próba (stop): Ag 925
Rozmiar: Ă 32,00 mm
Waga: 14,14 g
Rodzaj bicia, stempla: lustrzany
Obrzeże, kształt motyw rantu: gładki
Wielkość emisji: 50.000
Data wejścia do obiegu: 15 maja 2012
Preferowany stan zachowania: I (menniczy)

Srebrna moneta kolekcjonerska o nominale 10 zł wyemitowana przez NBP dla upamiętnienia 150-lecie Muzeum Narodowego w Warszawie.

Uwaga! Fotografia monety ma charakter poglądowy i ogólny, może więc odbiegać np. kolorystycznie od oryginału. Szczegóły dotyczące stanu zachowania znajdują się w opisie monety.

W 2012 roku Muzeum Narodowe w Warszawie obchodzi 150 rocznicę swojego istnienia. Właśnie z tej okazji w połowie tego roku Narodowy Bank Polski dopuści do obiegu srebrną monetę kolekcjonerską o nominale 10zł.  Moneta będzie wykonana ze srebra próby 925, a jej wielkość emisji wynosi 50 tysięcy.
Historia największego warszawskiego muzeum rozpoczęła się od momentu, kiedy powstało w 1862 roku Muzeum Sztuk Pięknych.  W 1911 Leopold Meyeta  na mocy testamentu przekazał dla przyszłego Muzeum Narodowego  zbiór książek związany z historią, teorią sztuki oraz muzealnictwa. Rok później została zakupiona działka, na której miał powstać  nowy i wyjątkowo okazały budynek Muzeum.  W 1913 roku pojawiła się pierwsza osoba, która przedstawiła projekt muzeum. Niestety nie spodobał się on osobom decyzyjnym i w 1914 roku ogłoszono konkurs na najlepszy projekt.  Nie został on rozstrzygnięty, ponieważ wybuchła I wojna światowa. W 1916 roku Muzeum Sztuk Pięknych zostało przekształcone w Muzeum Narodowe w Warszawie. W 1927 rozpoczęto budowę gmachu, w którym miało znajdować się muzeum. Budynek zaprojektował Tadeusz Tołwiński.  Budowa trwała aż jedenaście lat, gdyż była wielokrotnie przerywana z powodu braku funduszy. W  1937 roku poproszonego Antoniego Dygata o to, żeby dokonał pewnych zmian w pierwotnym projekcie. Rok później zakończono budowę największego gmachu w Polsce, chociaż nie udało się zrealizować wszystkich pomysłów, gdyż przekraczały one ustalony budżet.
Na początku działalności Muzeum znajdowały się tam gównie dzieła malarstwa zagranicznego. Z czasem zaczęto także kolekcjonować eksponaty także artystów polskich. W czasie wojny z muzeum zostało wywiezionych wiele cennych dzieł. Część z nich została zniszczona, ale większość udało się odzyskać od Niemców. Przyczynił się do tego głównie Stanisław Lorentz, który przez prawie pięćdziesiąt lat był dyrektorem Muzeum.  Po wojnie w Muzeum znajdowało się cztery razy więcej eksponatów niż przed wojną.  W latach 1964 – 1972 gmach ponownie rozbudowano  według projektu Karola Golawskiego i Stefana Kozińskiego. W Muzeum Narodowym w Warszawie znajdują się bogate zbiory egipskiej, greckiej i rzymskiej sztuki starożytnej. Zwiedzający mogą także zobaczyć wielką galerię malarstwa polskiego od XIII wieku, galerię malarstwa obcego ( włoskiego, francuskiego, holenderskiego, niemieckiego i rosyjskiego ), zbiory numizmatyczne oraz zbiory rzemiosła artystycznego. W Muzeum Narodowym znajduje się też Muzeum Wojska Polskiego. Rozwój technologii sprawił, że powstało Cyfrowe Muzeum Narodowe i wszystkie zbiory można podziwiać siedząc przed monitorem komputera.
  Od lipca 2011 roku Gmach Główny Muzeum jest zamknięty dla osób zwiedzających, ponieważ odbywa się jego rearanżacja,  która powinna się zakończyć wiosną 2012 roku.  Biblioteka Muzeum od poniedziałku do piątku  jest otwarta dla czytelników.  W bibliotece znajduje się wspaniała Kolekcja Starodruków oraz Kolekcja kartografii.  Oczywiście w innym dziale znajdują się także książki nowe, czyli wydane po 1800 roku.


Monety
Skup monet Warszawa

, 10 zł 2012 r. – 150-lecie Muzeum Narodowego w Warszawie, NBP – monety kolekcjonerskie, Monety polskie, kolekcjonerskie po denominacji od 1995 do 2016, Monety 2012 r.
. Skupujemy monety, banknoty i inne kolekcje ze wszystkich dzielnic Warszawy – Warszawa Bemowo, Warszawa Białołęka, Warszawa Bielany, Warszawa Mokotów, Warszawa Ochota, Warszawa Praga-Południe, Warszawa Praga-Północ, Warszawa Rembertów, Warszawa Śródmieście, Warszawa Targówek, Warszawa Ursus, Warszawa Ursynów, Warszawa Wawer, Warszawa Wesoła, Warszawa Wilanów, Warszawa Włochy, Warszawa Wola, Warszawa Żoliborz

5/5 - (1 vote)