googlec6093d67cbbd58ee.html

Warszawa – 2 zł 2012 r. – Rodzina Ulmów, Baranków, Kowalskich – Polacy ratujący Żydów, dwa złote NG

2 zł 2012 r. – Polacy ratujący Żydów – rodzina Ulmów, Baranków, Kowalskich

Wartość nominalna 2 zł
Próba (stop): Ng / GN (CuAl5Zn5Sn1)
Rozmiar: O 27,00 mm
Waga: 8,15 g
Rodzaj bicia, stempla: zwykły
Obrzeże, kształt motyw rantu: 8 x NBP
Wielkość emisji: 750.000
Data wejścia do obiegu: 15 marca 2012
Preferowany stan zachowania: I (menniczy)

Moneta o nominale 2 zł ze stopu Nordic Gold wyemitowana przez NBP w ramach serii „Polacy ratujący Żydów”.

Uwaga! Fotografia monety ma charakter poglądowy i ogólny, może więc odbiegać np. kolorystycznie od oryginału. Szczegóły dotyczące stanu zachowania znajdują się w opisie monety.

Holokaust – szczegółowo zaplanowana przez nazistów zagłada narodu żydowskiego.  Uważali oni Żydów za „nieczystą” rasę, która nie pasowała do ich wizji świata. Naziści zabijali także homoseksualistów , osoby niepełnosprawne umysłowo oraz świadków jehowych, ale najważniejszych ich celem byli Żydzi. Chcieli pozbyć się wszystkich ludzi narodowości żydowskiej.  Utworzyli oni obozy koncentracyjne, w których zmuszali Żydów do niewolniczej pracy. Takie obozy znajdowały się także w Polsce i nie tylko Żydzi, ale także w wielu Polaków straciło w nich swoje życie w warunkach uwłaczających godności człowieka. Właśnie w naszym kraju miał miejsce największy masowy mord w dziejach ludzkości. Zdarzyło się to w Auschwitz – Birkenau. W tym obozie zamordowano ponad milion Żydów oraz  wiele tysięcy Polaków i ludzi innych narodowości.
 W czasie wojny wielu ludzi pomagało Żydom ukrywając ich przez nazistami. W ten sposób narażali swoje życie, ponieważ pomoc osobom narodowości żydowskiej była w tych czasach równoznaczna ze śmiercią. Po wojnie ludzi pomagający Żydom zostali odznaczeni orderem „Sprawiedliwy wśród narodów świata”. Odznaczenie to  dostało 6 tys.  Polaków, chociaż z całą pewnością więcej naszych rodaków ukrywało Żydów w czasie wojny.  Ludzie najczęściej zostali uhonorowani tym orderem po śmierci, gdyż za pomoc Żydom byli oni mordowani przez Niemców. Jedną z polski rodzin, która w ten sposób została odznaczona, była rodzina Ulmów. Ukrywali oni na strychu swojego mieszkania ośmioro Żydów. Pewien Ukrainiec poinformował o tym nazistów, którzy przyszli do gospodarstwa Ulmów i zastrzelili wszystkich tam obecnych: Józefa Ulmę, Wiktorię Ulmę, która była w zaawansowanej ciąży, sześcioro dzieci oraz ośmioro ukrywających się Żydów.
Rodzina Baranków także oddała życie za to, że chciała pomóc osobom narodowości żydowskiej. Mieszkali oni w Siedliskach koło Miechowa. Niemcy dowiedzieli się, że w tej miejscowości znajdują się   Żydzi. Zaczęli przeszukiwać wszystkie mieszkania i w domu Łucji i Wincenta Baranków znaleźli pięcioro Żydów. Łucja, Wincent i dwójka ich dzieci zostali zamordowani we własnej stodole. Naziści  strzelili im w tył głowy. 
Trzecią z najbardziej znanych polskich rodzin, którzy zostali zabici za to, że ukrywali Żydów, była rodzina Kowalskich. W odróżnieniu od rodziny Ulmy i rodziny Baranków nie zostali oni zamordowani strzałem w tył głowy, ale spaleni żywcem w swoim własnym domu.  Niemcy zabili nie tylko ich, ale także ich sąsiadów.
Chociaż minęło już wiele lat od tych traumatycznych wydarzeń, to każdy powinien pamiętać o Polakach, którzy oddali swoje życie próbując ratować Żydów. Ich zachowanie jest godne naśladowania – mimo świadomości, że mogą umrzeć nie bali się pomóc tym, na których naziści wyznaczyli wyrok śmierci tylko dlatego, iż są tej a nie innej narodowości.  Narodowy Bank Polski stworzył serię monet „Polacy ratujący Żydów” i dzięki temu pamięć o tych odważnych rodzinach może przetrwać bardzo długo.  


Monety
Skup monet Warszawa

, 2 zł 2012 r. – Rodzina Ulmów, Baranków, Kowalskich – Polacy ratujący Żydów, dwa złote NG, NBP – monety kolekcjonerskie, Monety 2 zł, 5 zł okolicznościowe, Monety 2 zł 2012
. Skupujemy monety, banknoty i inne kolekcje ze wszystkich dzielnic Warszawy – Warszawa Bemowo, Warszawa Białołęka, Warszawa Bielany, Warszawa Mokotów, Warszawa Ochota, Warszawa Praga-Południe, Warszawa Praga-Północ, Warszawa Rembertów, Warszawa Śródmieście, Warszawa Targówek, Warszawa Ursus, Warszawa Ursynów, Warszawa Wawer, Warszawa Wesoła, Warszawa Wilanów, Warszawa Włochy, Warszawa Wola, Warszawa Żoliborz

5/5 - (1 vote)