googlec6093d67cbbd58ee.html

Warszawa – 20 zł 1995 r. – Pałac Królewski w Łazienkach – Zamki i pałace w Polsce

20 zł 1995 r. – Pałac Królewski w Łazienkach – Zamki i pałace w Polsce

Wartość nominalna 20 zł
Stop: Ag 925/1000
Wymiary (średnica): 40 mm
Waga: 31,1 g
Rodzaj bicia, stempla: lustrzany
Obrzeże, kształt motyw rantu: gładki
Wielkość emisji: 20.000
Wyemitowano w roku: 20 września 1995 r.
Preferowany stan zachowania: I (menniczy / L)

Srebrna moneta kolekcjonerska o nominale 20 zł wyemitowana przez NBP z w ramach serii "Zamki i pałace w Polsce"

Uwaga! Fotografia monety ma charakter poglądowy i ogólny, może więc odbiegać np. kolorystycznie od oryginału. Szczegóły dotyczące stanu zachowania znajdują się w opisie monety.

Rewers: Pałac Królewski w Łazienkach, sylwetki łabędzi. Napis PAŁAC KRÓLEWSKI.
Awers: Orzeł, nominał, data.

Pałac na Wyspie (Pałac na Wodzie, Pałac Łazienkowski) – główny kompleks architektoniczny w Parku Łazienkowskim. Zbudowany wg projektu Dominika Merliniego i Jana Chrystiana Kamsetzera.
Został rozbudowany przez króla Stanisława Augusta Poniatowskiego w latach 1772–1793 na bazie tzw. Łazienki Lubomirskiego, zaprojektowanej i zbudowanej w latach 1680–1690 przez Tylmana van Gameren dla marszałka wielkiego koronnego Stanisława Herakliusza Lubomirskiego. Nowo powstały pałac był od 1775 letnią rezydencją króla. Tu w lecie odbywały się organizowane przez władcę obiady czwartkowe. W latach 1788–1793 pałac rozbudowano w stylu klasycystycznym wg projektu Dominika Merliniego. Autorami dekoracji malarskiej i rzeźbiarskiej byli m.in. Marcello Bacciarelli i Jan Bogumił Plersch. Leży na sztucznej wyspie, wokół której rozciąga się jeziorko. Jest połączony z lądem dwoma mostami zwieńczonymi klasycystycznymi kolumnami. Przy jeziorze znajduje się również Teatr na Wyspie, a przed budową pałacu (w roku 1767) utworzono ogród francuski.

Ĺąródło: Wikipedia


Monety
Skup monet Warszawa

, 20 zł 1995 r. – Pałac Królewski w Łazienkach – Zamki i pałace w Polsce, NBP – monety kolekcjonerskie, Katalog monet, Monety srebrne 1995 r.
. Skupujemy monety, banknoty i inne kolekcje ze wszystkich dzielnic Warszawy – Warszawa Bemowo, Warszawa Białołęka, Warszawa Bielany, Warszawa Mokotów, Warszawa Ochota, Warszawa Praga-Południe, Warszawa Praga-Północ, Warszawa Rembertów, Warszawa Śródmieście, Warszawa Targówek, Warszawa Ursus, Warszawa Ursynów, Warszawa Wawer, Warszawa Wesoła, Warszawa Wilanów, Warszawa Włochy, Warszawa Wola, Warszawa Żoliborz

5/5 - (1 vote)