googlec6093d67cbbd58ee.html

Warszawa – 20 zł 1996 r. – Jeż (Erinaceus europaeus) – Zwierzęta Świata

20 zł 1996 r. – Jeż (Erinaceus europaeus) – Zwierzęta Świata
 
Wartość nominalna 20 zł
Stop: Ag 925/1000
Rozmiar: 38,61 mm
Waga: 31,1 g
Rodzaj bicia, stempla: lustrzany
Obrzeże, kształt motyw rantu: gładki
Wielkość emisji: 15.000
Wyemitowano w roku: 15 lipca 1996 r.
Preferowany stan zachowania: I (menniczy / L)

Srebrna moneta kolekcjonerska o nominale 20 zł wyemitowana przez NBP w ramach serii "Zwierzęta Świata".

Uwaga! Fotografia monety ma charakter poglądowy i ogólny, może więc odbiegać np. kolorystycznie od oryginału. Szczegóły dotyczące stanu zachowania znajdują się w opisie monety.

Rewers: Sylwetka dorosłego jeża oraz pięciu małych jeżyków. Napis: JEŻ – Erinaceus europaeus.
Awers: Orzeł, nominał, data, wizerunek flagi po dwóch stronach łap orła.

Jeż zachodni, jeż europejski (Erinaceus europaeus) – gatunek ssaka z rzędu owadożernych. Występuje w klimacie umiarkowanym na terenie od zachodniej Europy po zachodnią Polskę, Skandynawię i północno-zachodni obszar europejskiej części Rosji. Rzadko spotykany na północ od 60° N. Introdukowany w Nowej Zelandii.

długość głowy i tułowia – do 35 cm
długość ogona – 4-5 cm
masa ciała – 400-1900 g.

Charakterystyczna dla jeża jest okrywa z kolców, powstałych z przekształconych włosów. Kolce są prążkowane przemiennie biało i czarno. U młodych zaraz po urodzeniu są miękkie i twardnieją z wiekiem. Jeże występujące w Europie Zachodniej mają stronę brzuszną pokrytą brązowymi włosami, jeże z Europy Wschodniej — białymi. Silny podskórny mięsień okrężny umożliwia zwijanie się w kulę, co w znacznym stopniu zabezpiecza jeże przed naturalnymi wrogami. Wydłużony pysk jest zaopatrzony w ostre zęby, za pomocą których jeż radzi sobie nie tylko z dżdżownicami, ale również zagryza węże.

Jeż europejski zamieszkuje widne lasy z bogatym podszyciem, zarośla, obrzeża obszarów zabudowanych, także parki miejskie i ogrody. Wiele jeży ginie na drogach, gdyż chętnie przebywają one na obrzeżach wsi i małych miasteczek, gdzie znajdują pożywienie, a także wykorzystują pryzmy kompostowe i inne kryjówki do przezimowania. W odróżnieniu od innych, mniejszych gatunków jeży występujących w cieplejszych klimatach, jeż europejski może hibernować podczas zimy.

Ĺąródło: Wikipedia
 


Monety
Skup monet Warszawa

, 20 zł 1996 r. – Jeż (Erinaceus europaeus) – Zwierzęta Świata, NBP – monety kolekcjonerskie, Katalog monet, Monety srebrne 1996 r.
. Skupujemy monety, banknoty i inne kolekcje ze wszystkich dzielnic Warszawy – Warszawa Bemowo, Warszawa Białołęka, Warszawa Bielany, Warszawa Mokotów, Warszawa Ochota, Warszawa Praga-Południe, Warszawa Praga-Północ, Warszawa Rembertów, Warszawa Śródmieście, Warszawa Targówek, Warszawa Ursus, Warszawa Ursynów, Warszawa Wawer, Warszawa Wesoła, Warszawa Wilanów, Warszawa Włochy, Warszawa Wola, Warszawa Żoliborz

5/5 - (1 vote)