googlec6093d67cbbd58ee.html

Warszawa – 20 zł 2012 r. – Rodzina Ulmów, Baranków, Kowalskich – Polacy ratujący Żydów

20 zł 2012 r. – Rodzina Ulmów, Baranków, Kowalskich – Polacy ratujący Żydów

Wartość nominalna 20 zł
Próba (stop): Ag 925
Rozmiar: 38,61 mm
Waga: 28,28 g
Rodzaj bicia, stempla: zwykły, moneta oksydowana
Obrzeże, kształt motyw rantu: gładki
Wielkość emisji: 40.000
Data wejścia do obiegu: 15 marca 2012
Preferowany stan zachowania: I (menniczy / L)
 
Srebrna moneta kolekcjonerska o nominale 20 zł wyemitowana przez NBP w ramach serii „Polacy ratujący Żydów”.

Uwaga! Fotografia monety ma charakter poglądowy i ogólny, może więc odbiegać np. kolorystycznie od oryginału. Szczegóły dotyczące stanu zachowania znajdują się w opisie monety.

W czasie II wojny światowej Naziści prześladowali Żydów. Zabijano wtedy masowo ludzi tej narodowości. Nawet tych, w których rodzinie była przynajmniej jedna osoba pochodzenia żydowskiego. Ta masowa zagłada trwała około czterdziestu miesięcy.  Naziści zabili wtedy ogromną ilość przedstawicieli narodu żydowskiego. W naszym kraju także dochodziło do masowych morderstw Żydów. Byli oni mordowani bądź umierali z głodu w gettach. Zabijali ich nie tylko Niemcy, ale także i Polacy. Wielu naszych rodaków  jednak chciało pomóc Żydom przetrwać Holokaust. Stracili  przez to życie, ponieważ ukrywanie Żydów było karane śmiercią. Narodowy Bank Polski wyemitował  serie monet poświęconych Polakom ratującym Żydów. W 2012 roku ma wejść do obiegu srebrna moneta kolekcjonerska o nominale 20 złotych. Będzie to moneta kolekcjonerska poświęcona rodzinie  Ulmów, Baranków i Kowalskich, którzy zostali zamordowani przez nazistów, ponieważ chcieli pomóc Żydom. 
Rodzina Ulmów to właśnie jedna z takich rodzin, która oddała swoje życie  chcąc pomóc osobom narodowości żydowskiej.  Znana jest ona z  tego, iż podczas wojny przechowywała na swoim strychu ośmioro Żydów. Prawdopodobnie Niemcom doniósł na nich Ukrainiec Aleksander Leś.  Do gospodarstwa rodziny przyjechali  pewnego dnia  żandarmi niemieccy i rozstrzelali  Józefa Ulmę, jego żonę Wiktorię w zaawansowanej ciąży, szóstkę ich dzieci oraz Żydów, których Polacy ukrywali.  W 1995 roku  Józef i Wiktoria Ulma zostali odznaczeni medalem Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata.
W miejscowości Siedliska koło Miechowa została zamordowana kolejna rodzina, która ukrywała Żydów. W 1942 roku pojawili się tam  Niemcy, ponieważ przechwycili oni listy świadczące o tym, że znajdują się tam przedstawiciele narodu, który skazali na masową zagładę. Zaczęli przeszukiwać wszystkie domy po kolei. W domu rodziny Baranków znaleźli pięciu ukrywających się Żydów. Łucja i Wincenty Baranek zostali zastrzeleni we własnej stodole.  Chwile po tym, w tym samym miejscu, dwójka ich synów została zabita strzałem w tył głowy. Miał to być przykład dla innych Polaków, że nie powinno się pomagać osobom narodowości żydowskiej.
Kolejna polska rodzina, która poświęciła swoje życie, żeby w czasie wojny pomóc Żydom to rodzina Kowalskich. Mieszkali oni w miasteczku Ciepielów koło Radomia.  Naziści dowiedzieli się o tym i za karę zamordowali rodzinę Baranków wraz z pięciorgiem ich dzieci oraz sąsiadami. Część osób rozstrzelano, a część zamknięto w domu i spalono żywcem.  Zginęły wtedy 24 osoby. Na podstawie osób, które widziały tragedię powstał film oraz żyjących członków rodziny Kowalskich został nakręcony film „Rodzina Kowalskich’, który  miał swoją premierę w 2009 roku. Jego reżyserem jest Maciej Pawlicki.
Historia tych trzech rodzin  jest dowodem na to, że Holokaust był naprawdę próbą zagłady narodu żydowskiego. Naziści nie mieli nawet skrupułów do tego, żeby zabijać Polaków, którzy chcieli ocalić Żydów od śmierci. Mordowali także osoby, które uznawali za Żydów, chociaż nimi nie byli.


Monety
Skup monet Warszawa

, 20 zł 2012 r. – Rodzina Ulmów, Baranków, Kowalskich – Polacy ratujący Żydów, NBP – monety kolekcjonerskie, Monety polskie, kolekcjonerskie po denominacji od 1995 do 2016, Monety 2012 r.
. Skupujemy monety, banknoty i inne kolekcje ze wszystkich dzielnic Warszawy – Warszawa Bemowo, Warszawa Białołęka, Warszawa Bielany, Warszawa Mokotów, Warszawa Ochota, Warszawa Praga-Południe, Warszawa Praga-Północ, Warszawa Rembertów, Warszawa Śródmieście, Warszawa Targówek, Warszawa Ursus, Warszawa Ursynów, Warszawa Wawer, Warszawa Wesoła, Warszawa Wilanów, Warszawa Włochy, Warszawa Wola, Warszawa Żoliborz

5/5 - (1 vote)