googlec6093d67cbbd58ee.html

Warszawa – 20 zł 2015 r. – Ostrów Lednicki, Relikty budowli pałacowo-sakralnej na Ostrowie Lednickim – Zabytki Kultury w Polsce

20 zł 2015 r. – Ostrów Lednicki – Zabytki Kultury w Polsce

Wartość nominalna 20 zł
Materiał: Ag 925
Waga: 28,28 g
Rozmiar: 38,61 mm
Rodzaj bicia, stempla: lustrzany
Wielkość emisji: do 30.000
Data wprowadzenia do obiegu: 2 czerwca 2015
Preferowany stan zachowania: I (menniczy)

Srebrna moneta kolekcjonerska o nominale 20 zł wyemitowana w ramach serii  "Zabytki Kultury w Polsce"

Uwaga! Fotografia monety ma charakter poglądowy i ogólny, może więc odbiegać np. kolorystycznie od oryginału. Szczegóły dotyczące stanu zachowania znajdują się w opisie monety.
Moneta w zestawie z certyfikatem i w eleganckim oryginalnym etui NBP.

Ostrów Lednicki nie wywołuje w przeciętnym Polaku żadnej reakcji a przecież jest to bardziej prawdopodobnych miejsc chrztu Mieszka I i być może ślubu z księżniczką czeską Dobrawą w 966 roku (inne ewentualne miejsca chrztu to Poznań i Gniezno). Sam Ostrów jest największą z pięciu wysp na jeziorze Lednica leżącym na zachód od Gniezna. Wyspa była zamieszkana już w neolicie ale największe znaczenie miala za panowania Mieszka I i Bolesława Chrobrego. Naturalne walory obronne uczyniły z grodu jeden z najważniejszych ośrodków administracyjno-religijnych. Na wyspie powstał kamienny pałac z kaplicą i preromański jednonawowy najstarszy we Polsce kościół. Wyspa była połączona z lądem dwoma monumentalnymi drewnianymi, szerokimi na 6 metrów mostami: zachodnim (440m długości!) i wschodnim (170 m). Prowadził przez nie szlak z Gniezna do Poznania.
Badania archeologiczne Ostrowa zainicjowano jeszcze w XIX wieku i trwają one konsekwentnie do dziś. Na terenie wyspy w 1969 roku powstał rezerwat archeologiczny – skansen który funkcjonuje pod nazwą Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy. Od 1994 roku wyspa nosi nadany przez Prezydenta RP tytuł "pomnika historii".

Monety
Skup monet Warszawa

, 20 zł 2015 r. – Ostrów Lednicki, Relikty budowli pałacowo-sakralnej na Ostrowie Lednickim – Zabytki Kultury w Polsce, NBP – monety kolekcjonerskie, Monety polskie, kolekcjonerskie po denominacji od 1995 do 2016, Monety 2015 r.
. Skupujemy monety, banknoty i inne kolekcje ze wszystkich dzielnic Warszawy – Warszawa Bemowo, Warszawa Białołęka, Warszawa Bielany, Warszawa Mokotów, Warszawa Ochota, Warszawa Praga-Południe, Warszawa Praga-Północ, Warszawa Rembertów, Warszawa Śródmieście, Warszawa Targówek, Warszawa Ursus, Warszawa Ursynów, Warszawa Wawer, Warszawa Wesoła, Warszawa Wilanów, Warszawa Włochy, Warszawa Wola, Warszawa Żoliborz

5/5 - (1 vote)