googlec6093d67cbbd58ee.html

Warszawa – 50 zł 2015 r. – Władysław Jagiełło – Skarby Stanisława Augusta (7)

50 zł 2015 r. – Władysław Jagiełło – Skarby Stanisława Augusta

Wartość nominalna 50 zł
Stop (próba): Srebro Ag 999
Waga: 62,20 g
Wymiar: 45 mm
Rodzaj bicia, stempla: zwykły
Obrzeże, kształt motyw rantu: gładki
Wielkość emisji: do 5.000
Data emisja: 3 marca 2015
Preferowany stan zachowania: I (menniczy)

Srebrna moneta kolekcjonerska o nominale 50 zł wyemitowana przez NBP w ramach serii "Skarby Stanisława Augusta".

Uwaga!
Fotografia monety ma charakter poglądowy i ogólny, może więc odbiegać np. kolorystycznie od oryginału. Szczegóły dotyczące stanu zachowania znajdują się w opisie monety.
Moneta w zestawie z certyfikatem i w eleganckim oryginalnym etui NBP.

Władysław II Jagiełło (lit. Jogaila, ur. w 1362 lub 1352, zmarł 1434 w Gródku) – od małżeństwa z Jadwigą Andegaweńską w 1386 roku do śmierci (1434) król Polski. Od 1377 do 1401 Wielki Książę Litewski a od 1401 do 1434 najwyższy Książę Litewski. Pochodził z rodu Giedyminowiczów ale był pierwszym z jednej z największych dynastii europejskich – Jagellonów, syn Olgierda i Julianny księżniczki twerskiej.
Władysław Jagiełło pomimo swego litewskiego i "pogańskiego" rodowodu jest jednym z najbardziej znanych królów Polski. Zawdzięcza to przede wszystkim wspaniałemu zwycięstwu nad Zakonem Krzyżackim pod Grunwaldem który był największą bitwą średniowiecznej Europy. To zwycięstwo a raczej jego późniejsze niewykorzystanie ściąga na Jagiełłę liczne fale krytyki. Zarzuca się władcy że po tak potężnym zdruzgotaniu przeciwnika nie zajął jego ziem i zamków przez co ten nadal stanowił realne zagrożenie dla Polski i Litwy. Większość historyków słusznie jednak zauważa że nie możemy oceniać Jagiełły jak postąpił lub nie postąpił z punktu widzenia polskiej "racji stanu" bo po pierwsze był on cudzoziemcem a po drugie myślał w kategoiach dynastycznych. Po całkowitym rozbiciu Zakonu sojusz polsko-litewski i litewski władca na polskim tronie przestali by być potrzebni.
Władysław Jagiełło był też protoplastą dynastii Jagiellonów która zmieniła obraz renesansowej Europy. To dzięki temu rodowi Polska wkroczyła w swój "złoty wiek" i osiągnęła status niekwestionowanego mocarstwa. Niestety już za panowania Władysława Jegiełły rozpoczą się proces licznych ustępstw na rzecz szlachty i magnaterii co ostatecznie doprowadziło do upadku pańśtwa pod koniec XVIII wieku.


Monety
Skup monet Warszawa

, 50 zł 2015 r. – Władysław Jagiełło – Skarby Stanisława Augusta (7), NBP – monety kolekcjonerskie, Monety polskie, kolekcjonerskie po denominacji od 1995 do 2016, Monety 2015 r.
. Skupujemy monety, banknoty i inne kolekcje ze wszystkich dzielnic Warszawy – Warszawa Bemowo, Warszawa Białołęka, Warszawa Bielany, Warszawa Mokotów, Warszawa Ochota, Warszawa Praga-Południe, Warszawa Praga-Północ, Warszawa Rembertów, Warszawa Śródmieście, Warszawa Targówek, Warszawa Ursus, Warszawa Ursynów, Warszawa Wawer, Warszawa Wesoła, Warszawa Wilanów, Warszawa Włochy, Warszawa Wola, Warszawa Żoliborz

5/5 - (1 vote)